Thotë mjaft dhe e lë futbollin në moshën 35-vjeçare: kampion evropian me Chelsean e Di Matteos

28 Shtator 2022
22:04
Telesport

Ramires Santos do Nascimento, i njohur nga të gjithë thjesht si Ramires, ka vendosur të varë këpucët për herë të fundit dhe t’i japë fund karrierës së tij si futbollist profesionist. Mesfushori brazilian e ka bërë të ditur zgjedhjen e tij me një postim në profilet e tij në rrjetet sociale: “Pas disa kohësh për reflektim, ju bëj me dije se kam vendosur zyrtarisht t’i jap fund karrierës si futbollist profesionist”.

Klasa e vitit 1987 veshi fanellat e Chelsea, Benfica dhe Palmeiras dhe gjithashtu shënoi 51 paraqitje, me 4 gola, me kombëtaren braziliane. I rritur në Joinville, ai ishte vendosur në Cruzeiro përpara se të zbarkonte në Evropë me fanellën e Aguias: në Portugali Ramires mbetet vetëm një sezon, sepse ai tërhiqet menjëherë nga Chelsea, ku ai bëhet menjëherë një pjesë themelore e vijës së mesme.

Në Londër ai fitoi një Premier League, një FA Cup, një Kupë të Ligës, por mbi të gjitha një Champions League dhe një Europa League. Pas interludës angleze ai vendos të transferohet në Kinë, në Jiangsu Suning, përpara se të kthehet në shtëpi në 2019 në Palmeiras.

Nga viti 2020 ai u lirua dhe pas një periudhe reflektimi zgjodhi rrugën e tërheqjes: “Mund të falënderoj në radhë të parë Zotin që më dha këtë mundësi dhe më bëri të arrij nivelet më të larta që mund të ofrojë ky sport. Faleminderit klubeve me të cilat kam luajtur: Unë do t’ju mbaj gjithmonë në zemrën time dhe falënderoj kombëtaren braziliane që më dha mundësinë për të luajtur dy Kupa Bote. Realizimi i një ëndrre”.

Goli i tij në Barcelonë në ndeshjen e dytë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve 2012 u harrua, gjë që ndihmoi skuadrën e drejtuar nga Di Matteo të arrinte aktin e fundit të turneut. Me kombëtaren braziliane ai fitoi Kupën e Konfederatave në vitin 2009, duke mposhtur Shtetet e Bashkuara në finale; por ishte edhe pjesë e ekspeditës që mori pjesë në Botërorin 2014 e cila përfundoi me humbjen e Mineirazo kundër Gjermanisë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit