Thyen gjurin gjysmë ore para nisjes së grumbullimit për Katar, është lëndimi më fatkeq! Por mund ta zëvendësojë ylli i Milanit

14 Nëntor 2022
23:04
Telesport
back button

Pamundësia për të marrë pjesë në Botëror për shkak të një dëmtimi të ndodhur 30 minuta nga përfundimi i ndeshjes së fundit të sezonit para nisjes për në Katar. Një makth zgjues për çdo lojtar të thirrur nga kombëtarja e tyre, që u konkretizua për Amine Harit, sulmuesi me origjinë marokene, pjese e Marsejës së Igor Tudor. Lëndimi shumë i rëndë ndodhi në fund të ndeshjes së Ligue 1 kundër Monakos, të cilën Olympique arriti ta fitojë në një permbysje të çmendur që përfundoi 3-2 në minutën e 97-të.

Një prej derbeve më të çmendur të Côte d’Azur u zhvillua të dielën në mbrëmje në Ligue 1, në orën 20:45, ku u përballën Monaco dhe Marseille në një ndeshje shumë të hapur me emocione të pafundme. Por, nota e stonuar ishte pikerisht per futbollistin e ri. Përpjekja për t’u çliruar nga kundërshtari në buzë të zonës së penalltisë për të marrë topin, kontakti jashtëzakonisht i fortë dhe rënia në tokë mes britmave të dhimbjes.

Hariti vuri menjëherë duart në gjurin e majtë, duke tërhequr vëmendjen e të gjithëve. Një situatë dramatike e perceptuar menjëherë jo vetëm nga shokët e skuadrës që dërguan menjëherë stafin teknik për ndihmë por edhe nga kundërshtarët që kuptuan seriozitetin e situatës. Ndeshja u ndërpre për disa minuta me lojtarët në fushë thuajse në mosbesim, ndërsa lojtari maroken mbeti në dhimbje torturuese. Për të loja përfundoi dhe doli me barelë: ndrydhje e rëndë e gjurit, për të cilën tashmë ka filluar trajtimi sipas komunikimit zyrtar nga Marseille…

Por për Amine Harit, yllin 25-vjeçar maroken, makthi personal filloi pikërisht në atë moment, sepse ai dëmtim dekretoi përjashtimin e tij nga një Botëror në të cilin ai u përfshi në skuadrën prej 16 lojtarësh për Katarin. Ai nuk do të mund të rikuperohet në kohë dhe në Marok tashmë është bërë zëvendësuesi i plotë në të cilin ka dalë edhe një emër surprizë, ai i lojtarit të Milanit, Brahim Diaz.

Pse? Sepse lojtari spanjoll ka edhe pasaportë marokene dhe Luis Enrique nuk e ka thirrur për në Spanjë. Ndaj, teknikisht ai mund të pranojë edhe thirrjen e mundshme të trajnerit Walid Regragui, i cili në këto orë do të duhet të nxjerrë emrin e zëvendësuesit.  Lëndimi i rëndë i pësuar nga Amine Harit dje ndaj Monakos do ta detyrojë playmakerin e Marsejës të tërhiqet nga Kupa e Botës. Walid Regragui e di mirë këtë, pasi ka hartuar tashmë një listë të zëvendësuesve të mundshëm; Mes tyre, raportojnë media të ndryshme marokene, do të ishte edhe Brahim Diaz, mesfushori sulmues i Milanit.

Ish-lojtari i Real Madridit ka luajtur vetëm një ndeshje për kombëtaren spanjolle dhe për këtë arsye do të kishte të drejtë të thirrej në skuadrën e Afrikës së Veriut. Diaz ka një pasaportë marokene falë origjinës së babait të tij. Tashmë kishte pasur një qasje në të kaluarën, e cila mund të materializohej në orët e ardhshme dhe të lejonte klasën e 1999 të fluturonte për në Katar.

Amine Harit është blerë në vitin 2017 nga klubi gjerman nga Nantes për 8 milionë euro kur është në ngjitje të plotë në kombëtaren franceze mes ekipeve të të rinjve. Me ekipin Transalpine Under 19 ai gjithashtu fitoi një kampionat evropian në kategorinë e tij në vitin 2016 dhe më pas u përfshi në skuadrën prej 23 lojtarësh për Kupën e Botës në kategorinë e tij në Korenë e Jugut. Por aventura e tij franceze përfundoi shpejt kur ai mori natyralizimin maroken dhe u thirr në kombëtaren e Afrikës së Veriut me të cilën merr pjesë në Botërorin 2018 në Rusi.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit