Tifozët e Dortmund janë unikë: reagimi pas dramës bën xhiron e botës (Video)

27 Maj 2023
19:43
Denis Hakanaj
back button

Një mësim besimi, pasioni dhe sportiviteti i madh. Duartrokitjet dhe brohoritjet e popullit të verdhëve në Signal Iduna Park janë mallëngjyese dhe drithëruese.

Në momentin më të vështirë dhe më të ashpër, kur dhimbja e humbjes është një gur në zemër, tifozët e Borussia Dortmundit mblidhen rreth ekipit që humbi në shtëpi, ndaj Mainz-it, mundësinë për të thyer dominimin e Bayern Munichut dhe për t’u kthyer përfundimisht te suksesi në Bundesliga.

Ishte e tmerrshme. E pabesueshme. Kush do ta kishte imagjinuar ndonjëherë një fund të? Ferr, Parajsë dhe pastaj përsëri në Ferr.

Borussia ra në fund kur, pavarësisht se rezultati ishte 1-2, kishte shijuar fitoren e “titullit” për shkak të lajmit që erdhi nga Këlni: barazimi me një penallti u duk si një dënim për bavarezët, por një gol i Musiala-s ka shembur ëndrrën verdhezi.

Barazimi i Bayernit do ta kishte shpërblyer Borussinë, por ai gol i dytë shkatërroi gjithçka. Brenda një kohe të shkurtër u kalua nga drama e shmangur te rënia më katastrofike.

Që pasditja ishte disi e shënuar nga fati, u kuptua kur Haller, autori i dygolëshit që një javë më parë kishte ndihmuar Borussia-n të merrte kreun e renditjes, humbi penalltinë e barazimit.

“Fati” ishte tallur edhe me atë që ishte rikthyer në fushë pasi u shërua nga një tumor dhe u përball me trajtime që vunë në provë fizikun e tij.

Ai ishte shtrirë në tokë për disa çaste, me bark dhe fytyrë të shtypur mbi bar, me këmbët dhe krahët të hapura sikur të ishte zhveshur, sikur të ishte dërrmuar nga një ndjenjë faji që kishte humbur një mundësi të tillë.

Pjesa e dytë makth me sy hapur. Nuk ka asnjë përkufizim tjetër për të shpjeguar atë që ndodhi në Dortmund. Dhe kur arbitri i ndeshjes mbylli ndeshjen dhimbja ka qenë e madhe. Borussia arriti të barazonte (2-2), por titulli i shpëtoi nga duart.

Lojtarët, të shkatërruar, kanë shpërthyer në lot. Pikërisht në atë moment kanë përplasjet e duarve dhe koret inkurajuese që kanë pushtuar me dashuri ekipin e pikëlluar.

Trajneri Terzic mezi i ka mbajtur lotët. Atij i jep zemër gjesti i bukur i tifozerisë ultras dhe i një stadiumi të tërë: 81,000 spektatorë që këndojnë njëzëri për skuadrën e mundur. Në të mirë a në të keq “do të jemi gjithmonë Borussia…”, është klithma e murit të verdhë. Sa bukur, me të vërtetë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit