Tifozët kuqezinj, të rraskapitur psikologjikisht nga Pioli dhe Milani i tij

29 Nëntor 2023
10:22
Alfred Lleshi
back button

“Debakli” i Milanit kundër Borussia Dortmundit ka pasoja shumë negative për klubin nga “Aldo Rossi”. Kuqezinjtë janë pothuajse të eliminuar tashmë që në grupet e Ligës së Kampionëve (ata avancojnë vetëm nëse gjermanët mposhtin PSG-në në shtëpi dhe nëse Giroud e shokët e tij dalin me të tria pikët nga transferta me Newcastle), ndaj do të humbasin edhe milionat e kualifikimeve për Botërorin e Klubeve.

Po kështu, mund të gjenden pa ndonjë trofe tjetër të profilit të lartë në të ardhmen e afërt, duke marrë parasysh numrin shumë të lartë të dëmtimeve. Cili është, pra, reagimi i tifozëve të Milanit pas një tjetër zhgënjimi të hidhur në një vit e gjysmë pas titullit?

Në konferencën për shtyp pas ndeshjes, Stefano Pioli tha se “tifozët kanë çdo të drejtë të zhgënjehen”, duke iu referuar dekurajimit që karakterizoi “San Siro” pas dëmtimit të Thiaw dhe epërsisë 2-1 nga Borussia Dortmund.

Nga sa është mësuar në bisedat e drejtpërdrejta, veshët e ngopur në stadium, tifozët kuqezinj nuk janë më të zhgënjyer nga rezultatet mjaft të dobëta, me të cilat madje duket se janë mësuar, por janë të lodhur. Të lodhur, sepse e kuptojnë se ku po shkon kjo situatë.

Të lodhur, sepse e kuptuan se trendi është i ngjashëm me atë të vitit të kaluar: disa netë magjike sporadike, disa lojëra që mashtrojnë dhe disa fitore shumë të vështira për t’u alternuar me periudha mjaft negative, në të cilat fiton shumë pak dhe luan akoma më pak futboll. Dëmtimet e vazhdueshme e kufizojnë shumë vlerën e skuadrës, për të cilat nuk mund të gjendet zgjidhje…

Dhe në të vërtetë: trendi është edhe më i keq se sezoni i kaluar. Kjo, sepse sezonin e kaluar ishte Napoli në versionin trengjyrësh dhe jo Interi, i cili është rivali “par excellence” dhe në Ligën e Kampionëve, rrugëtimi kuqezi ka qenë shumë më i gjatë se në fazën e grupeve të këtij edicioni.

Ndjenja është se fansat kuqezinj janë lodhur duke parë së paku një të ardhme shumë të ngjashme, ndoshta më të keqe se e kaluara, duke e ditur tashmë mirë se çfarë “pilule” e hidhur është Milani i tyre.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit