Tirana mposht Partizanin, sfidon Flamurtarin në finalen e Kupës së FSHB-së

24 Shtator 2022
19:28
Gentian Spiri

Tirana dhe Flamurtari janë dy skuadrat finaliste të Kupës së Federatës në basketboll për femra. Në pallatin e sportit “Dhimitraq Goga” në Durrës u luajtën sot dy ndeshjet gjysmëfinale të Kupës së FSHB-së, që nxorrën në finale dy ekipet e mësipërme.

Në gjysmëfinalen e parë, Flamurtari kampion mposhti pa shumë probleme Studentin me rezultatin 100-73. Ndeshje e dominuar nga vlonjatet, që korrën një fitore të merituar ndaj rivaleve kryeqytetase, që një ditë më parë patën eliminuat Elbasanin në eliminatore.

Në sfidën tjetër gjysmëfinale, Tirana fitoi 81-68 ndaj Partizanit në derbin kryeqytetas. Sfidë në përgjithësi e ekuilibruar, por bardheblutë patën një përsi të lehtë, kjo edhe falë disa përforcimeve të kryera në merkaton e verës. Gjithsesi, në fund Tirana e meritoi fitoren.

Eliminatore-Femra

23/9, Studenti – Elbasani, 74-42

Gjysmëfinale-Femra

24/9, Partizani – Tirana, 68-81

24/9, Flamurtari – Studenti, 107-70

Finale-Femra

25/9, Flamurtari – Tirana

Lajme të tjera

Lajmet e fundit