TOPI I ARTË 2019: RENDITJA PËRFUNDIMTARE

2 Dhjetor 2019
22:48

Lionel Messi është fituesi i Topit të Artë 2019: ashtu si pritej, ka fituar duelin me Virgil Van Dijk, teksa i treti u rendit Cristiano Ronaldo dhe i katërti Mane. Në vend të pestë një tjetër i Liverpool, si fitues i Champions League: Momo Salah!

Por, renditja përfundimtare ka parë edhe pozicione të ndryshme të futbollistësh të ndryshëm. De Ligt që fitoi çmimin Kopa u rendit në vend të 15-të, ndërsa Alisson Becker që fitoi çmimin “Lev Yachine” u rendit i shtati!

1° Lionel Messi (Barcellona)

2° Virgin van Dijk (Liverpool)

3° Cristiano Ronaldo (Juventus)

4° Sadio Mané (Liverpool)

5° Mohamed Salah (Liverpool)

6° Kylian Mbappè (PSG)

7° Alisson (Liverpool)

8° – Robert Lewandowski (Bayern Monaco)

9° – Bernardo Silva (Manchester City)

10° – Riyad Mahrez (Manchester City)

11° – Frenkie de Jong (Ajax, Barcellona)

12° – Raheem Sterling (Manchester City)

13° – Eden Hazard (Chelsea, Real Madrid)

14° – Kevin de Bruyne (Manchester City)

15° – Matthijs de Ligt (Ajax, Juventus)

16° – Sergio Aguero (Manchester City)

17° – Roberto Firmino (Liverpool)

18° – Antoine Griezmann (Atletico Madrid, Barcellona)

19° – Trent Alexander-Arnold (Liverpool)

20° – Dusan Tadic (Ajax), Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal)

22° – Son Heung-Min (Tottenham)

23° – Hugo Lloris (Tottenham)

24° – Kalidou Koulibaly (Napoli), Marc-André ter Stegen (Barcellona)

26° – Karim Benzema (Real Madrid), Georginio Wijnaldum (Liverpool)

28° – Joao Felix (Benfica, Atletico Madrid), Marquinhos (Paris Saint-Germain), Donny van de Beek (Ajax)

Lajme të tjera

Lajmet e fundit