Tre arsye pse Barcelona dëshiron të rikthejë Leo Messi-n. Nuk ka lidhje fare “dashuria”…

26 Korrik 2022
16:42
Telesport

Barcelona kohët e fundit është lidhur me një lëvizje për Lionel Messin, me trajnerin Xavi Hernandez që thuhet se kërkon shërbimet e tij sezonin e ardhshëm edhe pse trajneri ka prere shkurt “nuk komentoj lojtaret e ekipeve te tjera sepse sdo te ishte e ndershme…”.

Raportet e fundit sugjerojnë se presidenti i klubit Joan Laporta pritet të bëjë gjithçka që mundet për ta rikthyer kampionin argjentinas në Barcelonë dhe sipas Diario SPORT, dëshira për ta rikthyer atë nuk është tërësisht në ndjenja.

Raporti sugjeron se Barcelona ka disa arsye për të ndjekur Messin verën e ardhshme, një prej të cilave është nxitja ekonomike që ai ofron në tryezë. Reprezentuesi argjentinas është me të vërtetë një nga lojtarët më të mëdhenj që ka zbukuruar ndonjëherë lojën e bukur.

Aksionet e tij në Barcelonë mbeten të larta falë viteve të panumërta të suksesshme në klub, i cili, nga ana tjetër, ka dhënë stimuj të fortë ekonomikë si për Barcelonën ashtu edhe për lojtarin në të kaluarën.

Barça beson se ri-nënshkrimi i Messit mund t’i ndihmojë ata të rifitojnë ato stimuj ekonomikë. Klubi gjithashtu beson se sulmuesi mund të mos e shohë të rëndësishëm aspektin ekonomik të transferimit pasi atij do t’i jepen disa bonuse në kontratën e tij.

Një arsye tjetër pas ndjekjes së Messit është forca e madhe e skuadrës këtë vit, falë një dritareje të shkëlqyer transferimi që i pa ata të sjellin Robert Lewandowski, Raphinha dhe Franck Kessie, ndër shumë të tjerë.

Barcelona beson se skuadra tani është në gjendje të sfidojë jo vetëm për La Ligën, por edhe për UEFA Champions League. Klubi është gjithashtu i vetëdijshëm për faktin se Messi e do konkurrencën brenda ekipit dhe me njësinë e përforcuar, ai mund të rikthejë atë atmosferë magjike që zakonisht mund ta lidhim me katalanasit.

Edhe pse Messi, kontrata e te cilit me PSG-ja e të cilit skadon në vitin 2023, pritet të marrë oferta më të mira ekonomike verën e ardhshme, Barça ka besim se argjentinasi do të shkojë me zemër dhe do të kthehet në Camp Nou.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit