Tronditja e Allegrit, minuta 23′ ndryshoi fatin e Juventus-Sassuolo fajë… “pushimit të bekuar”

16 Gusht 2022
16:59
Erdi Kerciku
back button

“Juve shkon direkt ne Max (maksimum(”, “Me Vlahovic dhe Di Maria duhet te jemi Allegro”. Do të kishte shumë tituj që mund të shpenzohen për të lavdëruar Juventusin e parë të sezonit.

Natyrisht, Di Maria ndezi menjëherë stadiumin me mrekullitë e tij dhe me një gol me fat vetëm për ata që nuk dinë nga futbolli. Dhe më pas DV9, ylli i mbrëmjes me një dygolesh. Megjithatë, finalja 3-0 fshin nga kujtesa e tifozëve të Juventusit atë që kishte ndodhur në fillim të ndeshjes, ato 20 minutat e para me Juventusin në mëshirën e Berardit dhe Sassuolo-s së Defrel.

Një ekip, bardhezinjtë, të hutuar për të paktën një çerek ore, i frikësuar, i pasaktë, pothuajse i shtangur dhe i vendosur keq në fushë. Më pas, pushimi i rigjenerimit në minuten e 23′, ku dehidratohen lojtaret… Një dhuratë nga perëndia.

Një ndërprerje disa minutëshe që sjell në vete protagonistin tjetër të madh të mbrëmjes së Juventusit, Max Allegri. Trajneri thërret një Juventus të hutuar dhe fjalë për fjalë e transformon atë. Një lloj shkop magjik që i jep pikën e kthesës ndeshjes dhe e drejton atë te nikoqirët.

Frazat e përdorura nga Allegri u treguan më pas nga Danilo në mikrofonat e Daznit gjatë intervalit të ndeshjes, me Juventusin në avantazh me dy gola në dhomat e zhveshjes. “Na tha që të shkonim drejt në pozicione, pasi ishim shumë larg reparteve dhe kjo nuk na lejonte të dilnim mirë nga presioni i tyre.

Ndryshuam dhe më pas me cilësinë e lojtarëve përpara shkuam më mirë”. Një urdhër, më shumë se një sugjerim, i zbatuar sipas letrës nga lojtarët e tij, të cilët tre minuta pas rinisjes gjejnë menjëherë avantazhin me Di Marian.

Më shumë për Max se kjo Juve nuk mund të fillonte vërtet. Në intervistat pas ndeshjes ishte vetë trajneri ai që rrëfeu atë moment kulmor: “Ishte një moment kur ata kishin tërhequr shumë, ne nuk mund ta merrnim lojën në dorë. Vura Di Maria ne krah hapur dhe Cuadrado në anën tjetër, asgjë e veçantë kjo”. Një lëvizje që më pas doli të ishte vendimtare për të tronditur ekipin dhe për të rizbuluar letrat me vlerë të humbura.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit