U mposht dy herë nga Fury, ish-kampioni i botës merr vendimin për të ardhmen

26 Maj 2022
10:11
Gentian Spiri

Boksieri amerikan Deontay Wilder, ish-kampion bote në peshën e rëndë, ka konfirmuar se do të rikthehet në ring. Ai nuk duelon që prej tetorit të vitit të kaluar, kur u mund nga britaniku Tyson Fury.

Nga Alabama, ku ndodhej në një ceremoni, Wilder (42 fitore, 2 humbje e 1 barazim), ka folur për të ardhmen e tij.

“Nuk do të ndalem këtu. Duhet dhe do të vazhdoj udhëtimin e tij në ring. Duhet ta bëj këtë gjë”, tha “Bronze Bomber” nga vendlindja e tij.

Boksieri amerikan e ka mbajtur titullin kampion bote në peshën e rëndë, kategoria WBC, nga vitit 2015 deri në vitin 2020, kur ia dorëzoi atë Tyson Fury.

WBC ka konfirmuar se nëse Fury tërhiqet dhje do të nxjerrë vakant titullin, ashtu sikurse ka deklaruar, atëherë Wilder do të duelojë për gjerdanin.

Për momentin nuk ka end enjë datë të saktë se kur boksieri amerikan do të rikthehet në ring. Mediat amerikane bëjnë me dije se ai pritet të humbasë disi peshë për sfidën e radhës.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit