UEFA zyrtarizon formatin e ri për Ligën e Kombeve nga viti 2024! I heq Rusisë finalen e Superkupës 2023 dhe e zhvendos

25 Janar 2023
19:04
Telesport
back button

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s u mblodh sot në Nyon për të miratuar ndryshimet në kalendarin e dy garave të ekipeve kombëtare që do të hyjnë në fuqi nga shtatori 2024. Përveç kësaj, u vendos që të zhvendoset finalja e Superkupës së Evropës 2023, e planifikuar për 16 gusht, nga Kazan i Rusise në Athinë me përjashtimin e Rusisë nga çështjet e futbollit evropian pasi finalja e Ligës së Kampionëve të vitit të kaluar u zhvendos nga Shën Petersburg në Paris.

Me këtë në mendje, ripranimi i klubeve ruse dhe ekipit kombëtar në garat e UEFA-s është mohuar ende. Dy turnetë që do të pësojnë ndryshime, qoftë edhe minimale, janë Liga e Kombeve, së cilës do t’i shtohet një raund eliminator ndërmjet fazës së grupeve dhe finales së katërt, që do të luhet në mars, dhe kualifikueseve për në Europian Kupën e Botës. që do të kenë të bëjnë me kombëtaret europiane.

Për sa i përket Ligës së Kombeve, fituesit dhe nënkampionët e grupeve të Ligës A do të kalojnë në çerekfinale, një raund i paparashikuar sipas rregullave aktuale. Çerekfinalet do të luhen me formulën e dyanshme me fituesit ne nje Final Four.

Ekipi i vendit të tretë nga Liga A dhe skuadra e vendit të dytë nga Liga B, si dhe skuadra e vendit të tretë nga Liga B dhe skuadra e dytë nga Liga C do të luajnë një play-off për ngritje/ulje lige, gjithmonë me dy ndeshje…

Për sa i përket kualifikueseve të Europës dhe Botërorit, ekipet kombëtare do të ndahen në 12 grupe me 4 ose 5 skuadra, ku këto të fundit do të nisin kualifikimet në mars ose qershor, nëse do të përfshihen në Ligën e Kombeve grupet prej katër ekipesh do t’i nisin kualifikimet e tyre në shtator.

Fituesit e grupeve të Kualifikueseve Evropiane do të kualifikohen drejtpërdrejt në Kupën e Botës EURO ose FIFA, ndërsa nënkampionët do të kualifikohen drejtpërdrejt ose do të marrin pjesë në play-off (krahas ekipeve të UEFA Nations League për kualifikimin në Kampionatin Evropian). Formati i ri do të zbatohet pas Kampionatit Evropian 2024 që do të luhet në Gjermani, i cili do të mbetet me 24 ekipe.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit