Vedat Muriqi zbulon sekretin e formës te Mallorca!

3 Tetor 2023
0:33
Telesport
back button

Sulmuesi i Mallorcas, Vedat Muriqi dhe trajneri Javier Aguirre kanë fituar besimin e njëri-tjetrit, teksa rezultate po shiheni tani edhe në fushë. Pas një fillimi të vështirë të sezonit, për klubin, strategun dhe sulmuesin, sulmuesi kosovar zbuloi ndihmën që Aguirre u jep lojtarëve të tij.

Edicionin e kaluar, Muriqi ishte sulmuesi kryesor duke shënuar 15 gola dhe duke dhënë tri asistime, teksa i çoi ata në një renditjen të mirë për herë të parë në afër një dekadë.

Vetëm katër ndeshje pas këtij sezoni, Mallorca ishte pa fitore, Muriqi ishte pa gola dhe sulmuesi veteran kishte humbur dy penallti. Ai zbuloi qasjen e Aguirre për këtë çështje.

“Aguirre është si një baba në dhomat e zhveshjes. Ai është i mirë në bisedat ballë për ballë dhe është gjithmonë shumë i qartë, nëse nuk e kuptoni, problemi është i juaji”, ka thënë Muriqi për SER Deportivos.

“Kur ke probleme, si e imja me penalltinë e dytë të humbur. Më kujtohet se kur në fund të seancës stërvitore pas asaj ndeshjeje, Aguirre iu afrua lojtarit dhe i kërkoi atij t’i jepte dy topa dhe mendova ‘tani Aguirre do të më mësojë se si të ekzekutoj penallti ose diçka tjetër’, më tha ‘uluni’”.

“U ulëm sipër topave dhe filluam të bisedonim për gjithçka: familjen, politikën, Spanjën, Kosovën, Meksikën. Kemi qenë kështu për 25 minuta dhe në fund ai vetëm më tha se e kishte besimin deri në fund, pa marrë parasysh se çfarë ndodh”, ka shtuar më tej sulmuesi dardan.

Meksikani është i fortë në bindjet e tij, por e spërkat menaxhimin e tij me humor dhe një qëndrim që është i rrallë në mesin e shumicës së trajnerëve. Që nga ato dy penallti të humbura, Muriqi ka shënuar katër gola në katër ndeshjet e fundit, me një asist.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit