Vinicius ka fituar një kontratë superylli me Real Madridin! Do t’i jepet statusi i yllit kur të nënshkruajë marrëveshjen e tij të re

3 Korrik 2022
21:41
Telesport

Vinicius tashmë ka statusin e yllit dhe e ka fituar atë. Katër vjet pasi lojtari erdhi si një 18-vjeçar premtues, ai është bërë një yll absolut për Real Madridin. Pas 10 ditësh, sulmuesi do të rikthehet në Madrid për t’u fokusuar në sezonin e ri, por më parë do të nënshkruajë kontratën e re, e cila e bën të qartë se roli i tij te Real Madridi është bërë ai i një lojtari ekskluzivitet.

Do të jetë një ditë e veçantë dhe kjo është ajo që klubi dëshiron sepse ata e dinë se ai është lojtari i thirrur për të bërë një ndryshim në fushë dhe jashtë saj si në aspektin sportiv ashtu edhe në atë financiar.

Drejtorët e Real Madridit duan që nënshkrimi i marrëveshjes të jetë diçka si një shfaqje, pasi gjithçka që rrethon ish-lojtarin e Flamengos është e veçantë dhe ndryshe. Ata besojnë se Vinicius meriton njohjen, e cila vjen në formën e një rinovimi të kontratës.

Ai ka karizëm, personalitet dhe përkushtim absolut ndaj Real Madridit. Rrethanat kanë bërë që roli që do të merrte Kylian Mbappe është marrë nga braziliani dhe kjo është ndjerë e natyrshme.

Kontrata e re bën të qartë se ai tashmë ka statusin e një futbollisti të veçantë dhe ndryshe, ndërsa tashmë do të jetë ndër lojtarët më të paguar në skuadër. Braziliani mbërriti për të formuar një strategji të re në klub, atë të sjelljes së talenteve të rinj dhe bixhozi i ka tejkaluar çdo pritshmëri, siç dëshmohet edhe nga goli që shënoi në finalen e Ligës së Kampionëve ndaj Liverpoolit.

Ardhja e Carlo Ancelottit në pankinë e ktheu jetën e tij sportive. Nga i pyetur dhe pothuajse i futur në tregun e transferimeve, ai është bërë lojtari më i vlefshëm në La Liga Santander.

Vinicius e ka bërë këtë nën drejtimin e italianit dhe me Karim Benzema në krah të tij, një lojtar që e admiron dhe e do në rolin e liderit që francezi luan për të gjithë në dhomat e zhveshjes.

Marrëveshja e re është mbyllur, finalizuar dhe hartuar. Edhe pse negociatat janë zvarritur për pjesën më të madhe të sezonit, asnjëra palë nuk ka dyshuar ndonjëherë se ishte një marrëveshje e përfunduar.

Florentino Perez dhe Jose Angel Sanchez janë të bindur se versioni më i mirë i Vinicius nuk ka ardhur ende. Ata presin që në vitet e ardhshme ai të luftojë për Topin e Artë dhe pjesën tjetër të çmimeve individuale si rezultat i sukseseve të Real Madridit. Këto lloj shpërblimesh llogariten në kontratën e re.

Klauzola e lirimit në kontratën e re do të vendoset në një miliard euro, siç ka raportuar MARCA. Nuk kishte as problemin më të vogël në vendosjen e kësaj figure. Vinicius ka fituar respektin e të gjithëve, bashkëlojtarëve dhe rivalëve. E qeshura është kthyer në frikë për atë që ai mund të bëjë me një top në këmbë dhe evolucioni i tij duket se nuk i duket fundi, siç e pamë sezonin e kaluar kur shënoi 22 gola dhe 16 asistime.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit