Viti i parë i Inzaghit me rekord, ka bërë më mirë se Mourinho dhe Conte tek Interi

14 Maj 2022
10:34
Alfred Lleshi

Nëse, siç duket tani, titulli do të shkonte te Milani, shumë, veçanërisht në mesin e tifozëve zikaltër, mund ta drejtonin gishtin nga Simone Inzaghi. Megjithatë, pavarësisht gjithçkaje, trajneri ka bërë gjëra të mëdha.

Ai e udhëhoqi Interin në fazën eliminatore të Champions League dhe në vitin e parë fitoi dy trofe; duke mposhtur Juventusin në të dyja rastet. Dhe, një faktor që nuk duhet nënvlerësuar, atij iu desh të përballej me një demontim të rëndë gjatë verës, duke humbur tre lojtarë kyç. Megjithatë, për ta shpërblyer nuk ka vetëm logjikë apo sens të përbashkët, por edhe matematikë.

Në fakt, duke marrë parasysh të gjitha garat, Simone Inzaghi është aktualisht trajneri me mesataren më të mirë të pikëve ndonjëherë tek Interi. Për momentin, ish-trajneri i Lazio ka mesatarisht 2.14 pikë për ndeshje, ndërsa dy “përbindësha të shenjtë” si Mourinho dhe Conte ndalen në 2.12 dhe 2.11 pikë për ndeshje, respektivisht.

Jo keq për një trajner të ri që po debuton në një stol të rëndë. Pra, Inzaghi nuk dështon pa fitimin e titullit, përkundrazi: ka bërë gjëra të mëdha.

SHIFRAT – Kupa e Italisë dhe Superkupa e Italisë, në pritje të përpjekjes për të kompletuar ‘treshen’ me titullin; Inzaghi tashmë ka hyrë në historinë e Interit. Dy finale, dy trofe për tënë vitin debutues zikaltër. Interi mundi Juventusin 4-2 në aktin e fundit të Kupës së Italisë 2021-2022 dhe fitoi trofeun e dytë të sezonit.

Sërish kishte mposhtur bardhezinjtë në finalen e mëparshme të Superkupës së Italisë, luajtur në dimër. Ish-trajneri i Lazio është tashmë në histori, duke pritur nëse do të arrijë të kalojë Milanin në kampionat, me synim “tripletën” e vogël.

Në stadiumin e tij të vjetër, Inzaghi fitoi trofeun e dytë në stolin e Interit. Jo gjithçka e zakonshme për të gjithë: në të kaluarën, vetëm Rafa Benitez pati sukses në 2010-2011 (Superkupa dhe Botërori për Klube, me Kupën e Italisë të fituar nga Leonardo) dhe José Mourinho në 2007-2008 (titulli dhe Kupa e Italisë).

Inzaghi, i dyti në renditjen e ligës me -2 pikë nga Milani, ka shansin të jetë trajneri i parë në historinë e Interit që fiton tre trofe si debutues. Interi do të përpiqet, por kuqezinjtë padyshim që vazhdojnë të jenë favoritë, 180 minuta nga fundi i kampionatit.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit