Vrasja që i vuri flakën SHBA, Chiellini jep mesazhin e fortë për George Floyd

2 Qershor 2020
11:59
Alfred Lleshi

Nga Sancho te Marcus Thuram, nga Pogba tek McKennie dhe Hakimi. Futbolli, gjithashtu, ka dërguar një mesazh të rëndësishëm për atë që po ndodh në Minneapolis dhe në krejt SHBA. Giorgio Chiellini, kapiteni i Juventusit, dëshironte të merrte pozicion në këtë ngjarje. Përmes Instagram-it, ai ka kujtuar George Floyd, njeriun e vrarë nga një polic, duke dëshmuar tronditjen nga situata:

“Unë i pashë dhe vijoj t’i rishikoj ato imazhe. Dhe m’u desh kohë ta merrja veten, të mendoja, të kaloja tronditjen e një dhune të kësaj madhësie. Si mund t’ua shpjegoja vajzave të mia se çfarë ndodhi? Me cilat fjalë? E vërteta është se nuk kam gjetur asnjë përgjigje. Vetëm një pyetje, aq e fortë sa mënyra e humbjes së jetës së George Floyd qëndron pezull. Pse? Si ndodhi? Pse përsëritet historia?”

Numri 3 bardhezi iu bashkua klithmës “Black Lives Matter”, e nisur ndër të tjera nga sportistët në ballë të betejës kundër racizmit, siç është LeBron James: “Unë lexoj hashtagun: jeta e njerëzve me ngjyrë ka rëndësi. Nuk duhet as të jetë e nevojshme ta shkruajmë atë. Sepse të gjitha jetët kanë rëndësi; çdo qenie njerëzore, çdo fëmijë, fëmijë, burrë, grua dhe person në botë. Por, nëse shërben, mund ta përsërisim atë, nëse për dikë nuk është ende e qartë: jeta e njerëzve me ngjyrë ka rëndësi. Tani. Gjithmonë”.

View this post on Instagram

Ho visto e rivisto quelle immagini. E ho avuto bisogno di tempo. Per pensare. Per riprendermi dallo shock di una violenza di tale portata. Come potrei mai spiegare alle mie figlie quanto successo? Con quali parole? La verità è che non le ho trovate. Nessuna risposta. Solo una domanda, forte quanto la vita strappata a George Floyd: perché? Come è potuto succedere? Perché la storia si ripete? Leggo l'hashtag "le vite nere contano". Non dovrebbe nemmeno esserci bisogno di scriverlo. Perché tutte le vite contano. Di ogni essere umano. Di ogni figlio, bambino, uomo, donna e persona del mondo. Ma se può servire a ribadirlo, se per qualcuno ancora non fosse chiaro: black lives matter. Ora. Sempre. #JusticeForGeorgeFloyd #blacklivesmatter #ICantBreathe

A post shared by Giorgio Chiellini (@giorgiochiellini) on

Lajme të tjera

Lajmet e fundit