“Xabi Alonso mund të drejtojë kudo, por nëse renditet i dyti këtë vit do të thonë se ka dështuar”

4 Mars 2024
8:47
Telesport
back button

Rafael Benitez, trajneri i Celta Vigo, ka folur për mediat për ish-nxënësin e tij,  trajnerin aktual të Bayer Leverkusen, Xabi Alonso. Ai e njeh mjaft mirë spanjollin, pasi e ka drejtuar te Liverpool. Aktualisht, Alonso po befason me skuadrën e tij, duke qenë thuajse kampion në Bundesliga.

Të gjithë flisnin për potencialin e tij. Si lojtar, ai nuk ishte mjaftueshëm i fortë në pjesën e sipërme të trupit ose mjaftueshëm i shpejtë. Ne e dinim se ishte i talentuar, por ka shumë lojtarë të talentuar që nuk mund të përballojnë kërkesat fizike dhe ritmin e lojës së Premier League”, tha Benitez.

Ai mendoi se do të bëhej një menaxher. Ai ishte inteligjent dhe i analizonte gjërat dhe koha po i jep të drejtë. Unë mendoj se lojtarët e mëdhenj kanë një avantazh si trajnerë. Nuk është e lehtë të hysh dhe të jesh i suksesshëm, por ai ka bërë mirë”, u shpreh Benitez.

Më tej, trajneri veteran spanjoll shtoi: “Ai ka talentin e mundshëm për të qenë një trajner i madh dhe nëse ka lojtarë të mirë do të jetë i suksesshëm. Nëse ai mund ta bëjë atë për pesë apo dhjetë vjet unë nuk e di”.

Duke folur për situatën aktuale, ku të gjithë e duan Xabi Alonso si trajner, ai deklaroi: “Tani ai mund të shkojë në çdo ekip të madh, por fillimisht duhet të fitojë kampionatin në Gjermani. Nëse ai përfundon i dyti, ndoshta do të jetë një sezon i madh, por njerëzit do të thonë ai dështoi”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit