Xhaka dhe kartoni i verdhë i dyshimtë, edhe mafia shqiptare e përfshirë

5 Gusht 2022
12:36
Denis Hakanaj

Hetimi për kartonin e verdhë të dyshimtë të marrë nga Granit Xhaka kundër Leeds-it tani duket se përfshin edhe mafien shqiptare, sipas Daily Mail.

29-vjeçari ka marrë një karton të verdhë në minutën e 86-të të ndeshjes së Premier League të luajtur në Elland Road në dhjetorin e viti 2021.

Mesfushori zviceran është vonuar 20 sekonda për një goditje dënimi afër mesfushës teksa Topçinjtë po fitonin 4-1 dhe arbitri Andre Marriner i ka treguar kartonin e verdhë lojtarit me origjinë shqiptare.

Një hetim mujor i gjashtë nga FA nxiti një hetim të Agjencisë Kombëtare të Krimit. SunSport zbuloi se ishte vënë një bast prej 65,000 £ që Xhaka të ndëshkohej në ndeshjen e 18 dhjetorit, duke siguruar një pagesë prej 250,000 £.

Një tjetër bast prej 52,000 £ thuhet se është vënë një të verdhë në dhjetë minutat e fundit nga ana e Xhakës.

Dhe tani Daily Mail thotë se zhvillimet e mëtejshme në hetim kanë “zbuluar prova të shumave të konsiderueshme të basteve në kriptovaluta në tregje që nuk janë të rregulluara në Angli” – me shumë prej tyre thuhet se janë në Shqipëri.

Agjencia Kombëtare e Krimit thuhet gjithashtu se po kontrollon pretendimet që ish-futbollisti Alban Jusufi ka vendosur një shumë të madhe bast për kartonin e verdhë të Xhakës.

Suedez-shqiptari Jusufi, 41 vjeç, u ndëshkua me pesë vjet pezullim për trukim ndeshjesh nga gjykatat suedeze në vitin 2017, pasi i dha ryshfet portierit të AIK-ut, Kyriakos Stamatopoulos, me 150,000 £ për të luajtur keq në një derbi kundër IFK Gothenburg. Nuk ka asnjë sugjerim për ndonjë shkelje nga Xhaka.

Mesfushori përfaqëson Zvicrën, por ka origjinë shqiptare – vëllai i tij më i madh Taulanti ka realizuar 31 paraqitje me kombëtaren e Shqipërisë.

Xhaka u gjobit me 7,630 £ nga FIFA për festimin duke përdorur simbolin e shqiponjës shqiptare në gjoks, ndërsa Zvicra mundi Serbinë në Kupën e Botës 2018.

SunSport ka kontaktuar Arsenalin dhe FA për koment – kuptohet se ata ende nuk kanë marrë një përditësim nga ekipi që po shqyrton rastin.

Xhaka pritet të jetë titullar me Arsenal-in mbrëmjen e sotme në ndeshjen hapëse të sezonit 2022-23 të Premier League kundër Crystal Palace.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit