Ylli i ri në Premier League u ble thjesht 3 mln euro dhe sot Man United e do me çdo kusht!

20 Mars 2023
22:47
Telesport
back button

Manchester United ka dërguar skautët për të parë Kaoru Mitoma të Brighton-it teksa ata kërkojnë të fuqizohen sezonin e ardhshëm. Futbollisti japonez ka qenë një nga yjet e sezonit dhe një lojtar kyç në skuadren e Brighton-it që po garon për një vend evropian ne renditje dhe arriti një gjysmëfinale të FA Cup.

Paraqitjet e tij kanë alarmuar armët e mëdha të Premier League dhe ata kanë filluar të tregojnë interes për sensacionin sulmues të Pulëbardhave. Nuk është e pazakontë që United të ketë skautët në ndeshjet e Premierligës, por sipas The Sun, të pranishmit në ndeshjet e fundit të Brighton janë fokusuar në shikimin e Mitoma.

Ironikisht, United do të marrë një tjetër vështrim të drejtpërdrejtë për 25-vjeçarin kur skuadrat të përballen në gjysmëfinalen e FA Cup të muajit të ardhshëm, pasi u hodhën në short për të luajtur me njëri-tjetrin në Wembley.

Japonezi ka shënuar nëntë gola për skuadrën e Roberto De Zerbit dhe ka bërë gjashtë asistime në të gjitha garat. Pulëbardhat kanë bërë një proces të suksesshëm në shitjen e aseteve me çmime në vitet e fundit, me Marc Cucurella, Yves Bissouma, Ben White, Leandro Trossard dhe Dan Burn të gjithë duke lëvizur me tarifa të mëdha dhe duke fituar klubin fitim të madh.

Brighton e pagoi thjesht 3 mln euro te Kawasaki Frontale ne Japoni dhe e huazoi nje sezon te Union SG dhe me pas e ktheu ne Angli duke plotesuar rritjen e tij.  Trajneri i Mançester Junajtid, Erik ten Hag, po planifikon një merkato verore në Old Trafford, duke hapur rrugën për afrimet e reja si Mitoma. Anthony Elanga dhe Anthony Martial mund të jenë dy viktima të ndryshimit të tij, që do të thotë se United do të ketë nevojë për fytyra të reja në zonat e gjera sulmuese.

Klubi tashmë është lidhur me një lëvizje të suksesshme për Harry Kane këtë verë, dhe ai mund të formojë një sulm me pamje të re për Djajtë e Kuq, ndërsa ata kërkojnë një ofertë për titull sezonin e ardhshëm. Skuadra e Ten Hag mbetet në rrugën e duhur për një trefishtë të kupës në këtë sezon aktual. Pasi ka fituar tashmë Kupën Carabao në shkurt, United do të takohet me Sevillan në 8-të e fundit të Europa League, përpara ndeshjes së tyre në FA Cup me Brighton.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit