Zanetti tregon një tjetër të vërtetë për rinovimin e Perisic dhe e nxjerr blof kroatin!

24 Maj 2022
16:35
Telesport

“Nuk e pret minutën e fundit për të folur me kampionet”, kështu Ivan Perisic ua kishte ngrirë të gjitha zemrat zikaltërve më 12 majin e kaluar, në garën e plotë për titull, pasi shënoi dygolëshin ndaj Juventusit në finalen e fituar në Kupën e Italisë.

Fjalë të ashpra dhe të vrazhda në një moment euforie dhe festimi që kishin dalë jashtë mendjes dhe dhanë alarmin në funksion të merkatos së verës, duke hapur një fërkim që së shpejti do të çonte në spekulime intensive në treg. Por, zëvendëspresidenti i Nerazzurrëve, Javier Zanetti tha një të vërtetë tjetër.

Nëse qëllimi i Ivan Perisic ishte të ndizte fenerët në situatën e tij, për ta zgjidhur atë, misioni u krye në mënyrë perfekte: fjalët e kroatit goditën drejtpërdrejt në gjoksin e botës së Interit, i cili ishte në gjendje të vlerësonte plotësisht cilësitë e tij, në një mënyrë perfekte.

Sezoni, i cili përfundoi në një rritje vendimtare për ekipin dhe klubin, sigurisht ishte nder me te miret ne karriere. Në atë masë sa Simone Inzaghi gjithashtu pëshpëriti se donte që ai të ishte në krye të listës së lojtarëve nga të cilët do të fillonte dhe, mbi të gjitha, të ndërpresë menjëherë çdo kontakt me rivalin e tij të zakonshëm, Juventusi…

Një situatë komplekse, sepse keqardhja e Perisic kishte treguar një bezdi të thellë dhe një reflektim relativ për të ardhmen e tij në një klub, besimi i të cilit tek ai ka qenë gjithmonë i luhatshëm, aq sa e dërgoi atë në huazim në Bundesligë.

Qarqet e shkurtra të futbollit që ndizen kur i jepet fjala fushës dhe kur mungon biseda pas tavolinave. Të paktën kështu ishte historia e Perisic, e cila u hap përpara eventualiteteve krejtësisht të papritura. Por rrëfimi, siç e dimë, nuk është gjithmonë i paqartë dhe Javier Zanetti, zëvendëspresidenti i Interit, u kujdes që të vendoste pikat në “i” sepse e vërteta shpesh qëndron në mes.

Ish-kapiteni  shpreh edhe për të ardhmen e kroatit, duke konfirmuar synimin e klubit për ta mbajtur atë ende ashtu si dhe Beppe Marotta e kishte ekspozuar tashmë veten dhe pasi Interi kishte kaluar tashmë për të kaluar në rrugë de facto, duke e rritur ofertën nga 4.5 milion në 5 milionë, me bonuse fikse deri në 6 milionë euro.

Por nënkryetari shtoi edhe një detaj që në fakt mohon deklaratat e bëra më 12 maj të vitit të kaluar nga kroati: “Ivan ka pasur një sezon të mrekullueshëm”, nënvizoi Zanetti cili nga ana e tij shpjegoi: “Vullneti për ta mbajtur dhe për të vazhduar me të ka qenë gjithmonë”. Qartësia dhe sqarimi i ri: “Bisedimet filluan në nëntor. A do te vazhdoje me Interin? Tani i takon atij të vendosë nëse do të vazhdojë me ne”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit