Zbulimi 33-vjeçar ndëshkon Holandën, këtë herë arbitri nuk ndërhyn (Pamjet)

25 Nëntor 2022
18:15
Denis Hakanaj
back button

Kupa e Botës nuk ndalet. Në fushë për ndeshjen e radhës kanë zbritur Holanda dhe Ekuadorit. Një sfidë e vlefshme përkreun e Grupit A.

Të dy skuadrat kanë fituar ndeshjet e para respektive të luajtura kundër Senegalit dhe Katarit. Një fitore sot do të hipotekonte kualifikimin për njërën nga dy formacionet.

Takimi që po luhet në Doha ka nisur menjëherë me gol. Kanë qenë holandzët ata që kan goditur të parët dhe jkanë zhbllokuar rezultatin pas vetëm gjashtë minutash lojë.

Autori i golit ka qenë talenti Gakpo, i cili ka mposhtur portierin kundërshtar me një goditje të jashtëzakonshme. Jo më kot 23-vjeçari është një nga më të kërkuarit në merkato.

GOLI I GAKPO – VIDEO

Ekuadori është kundërpërgjigjur në fundin e pjesës së parë duke barazuar në minutën e tretë të shtesës me Pervis Estupinan, por goli është anuluar për një pozicion jashtë. Një vendim që ka bërë të shpërthejnë protestat e lojtarëve të Ekuadorit.

GOLI I ANULUAR I EKUADORIT – VIDEO
Kanë shkuar më mirë gjërat për Ekuadorin në fillimin e pjesës së dytë. Velancia, zbulimi i këtij Botërori, ka barazuar në minutën e 49-të dhe ka shënuar golin e tij të tretë në Katar, që e bën atë golashënuesin më të mirë për momentin.

Holanda ka pretenduar për një pozicion jashtë loje dhe ka kërkuar ndërhyrjen e arbitrit anësor, por këtë herë pozicioni është konsideruar i rregullt nga arbitri.

GOLI I EKUADORIT – VIDEO

Lajme të tjera

Lajmet e fundit