Zbulohet dialogu në fushë mes arbitrit dhe lojtarëve të Barcelonës: “Na mashtroi të gjithëve…”

5 Tetor 2022
18:39
Telesport

Ka zemërim i madh në Barcelonë pas ndeshjes së humbur ndaj Interit në Champions League. Skuadrës katalanase nuk i pëlqeu drejtimi i garës së sllovenit Vincic, i cili nuk dha një penallti mjaft të pastër për një prekje të dorës së Dumfries në zonën e rreptësisë dhe ata u ankuan se drejtimi ishte shumë ne favor te zikalterve.

Zemërimi i skuadrës katalanase dhe trajnerit të tyre u dallua që në minutat pas fishkëllimës së fundit: Eric García tregoi në fund të lojës justifikimin që gjyqtari dha në fushë per te mos dhene penallti dhe fjalët e tij i kane hedhur benzine zjarrit…

Mbrojtësi i Blaugrana-s dhe kombëtares spanjolle në një intervistë për El Larguero tha: “Arbitri më tha që dora e Dumfries nuk ishte e qartë dhe i thashë të shkonte dhe ta shihte ne VAR, siç kishte bërë më parë. Ata nuk ishin të sigurt dhe vendosi të mos shkojë.”

Fakti qe nuk kane shkuar te rishikojne situaten ne monitor eshte shume i rende dhe justifikimi per te mos pasur imazhe te qarta e ben gjithcka edhe me surreale, pak si ajo qe ndodhi me Juventus-Salernitana ne Serie A. Logjikisht ishte gjeja me korrekte për të bërë.

Eric Garcia vazhdoi fjalën e tij, duke u ndalur edhe tek goli i anuluar i Pedri: “Ne nuk mund t’i kontrollojmë këto vendime, por shpeshherë janë kundër nesh. Na mashtruan dy herë. Nuk e di pse e anuluan golin e Pedrit, duke qenë se gjyqtarët aty u shpjegua se lojtari që prek topin me dorë, nëse shënon gol nuk është i vlefshëm, por nëse dikush tjetër e prek atë, goli është i mirë përderisa ajo prekje me dorë nuk ishte vullnetare.

Topi preket nga Onana dhe shkon në dorën e Ansu. Nuk e di, është diçka që ata duhet ta sqarojnë.” Numri 24 i Barçës tashmë po shikon ndeshjen e kthimit ndaj zikaltërve: “Nuk do të ndryshojmë asgjë tani, duhet të mendojmë se çfarë mund të përmirësojmë dhe të japim më të mirën tonë në ndeshjen e dytë. Ata kanë treguar se mbrojnë shumë mirë. , kemi forcë të mjaftueshme për ta lënduar atë”.

Xavi foli edhe në konferencën për shtyp për shkak të polemikave të arbitrazhit pas protestave flagrante në fushë: “Nëse më pyesni si jam, mund t’ju them se jam i indinjuar. Nuk kemi kuptuar asgjë. Nëse ka një dorë Ansu ok shkohet shikohet dhe vershellehet, por episodi tjeter nuk kuptohet. E thashë dje. Duhet të flasin arbitrat. Sot jam i indinjuar. Është një padrejtësi”.

Humbja kundër Interit mund ta komplikojë rrugën e Barçës në Ligën e Kampionëve, por shumë do të varet nga ndeshja e kthimit kundër Nerazzurrëve në Camp Nou të mërkurën më 12 tetor: me atë rast, skuadrat e Xavi dhe Simone Inzaghi do të luajnë vendin e dytë. Grupi C, duke qenë se Bayern Munich ka pikë të plota dhe me një fitore do të ishte tashmë në fazën e 16-të.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit