Zbulohet “lista e zezë” e Luis Campos te PSG, deri në 10 skarcime këtë verë

27 Qershor 2022
11:04
Alfred Lleshi

PSG ka përfunduar shitjen e parë të madhe të verës. Alphonse Areola, i cili ishte portieri i dytë i Real Madridit në sezonin 2019-2020, nuk i përket më skuadrës pariziene dhe do të qëndrojë te West Ham, skuadra në të cilën ka qenë i huazuar, në këmbim të rreth 12 milionë eurove.

Ky transferim, dhe shuma përkatëse financiare, është hapi i parë i një plani shitjesh me të cilin Paris Saint-Germain synon të lehtësojë skuadrën e tij dhe, rastësisht, të mbledhë disa para për t’i riinvestuar në nënshkrime të reja. Siç tregon “L’Équipe”, e ashtuquajtura “lista e zezë”, në të cilën figurojnë emrat e futbollistëve që pritet të largohen nga “Parce des Princes”, arrin deri në dhjetë.

Para Areola është larguar një tjetër portier, Marcin Bulka, i cili do të luajë për Nice në këmbim të 2milionë eurove. Sidoqoftë, portieri nuk hyn në atë listë të lojtarëve, të cilët Luis Campos shpreson t’i spastrojë dhe të mbushë arkat e klubit, më pas t’i zbrazë sërish në merkaton në hyrje.

“Lista e zezë” përfshin, sipas mediave franceze, futbollistë si Thilo Kehrer, Abdou Diallo, Sergio Rico, Idrissa Gueye ose Arnaud Kalimuendo, lojtarë me qasje të mirë ndërkombëtare dhe për të cilët koleksioni mund të jetë më i lartë.

PSG ka dy probleme. E para, paga e lartë e lojtarëve të saj, e cila e bën të vështirë për klubet që duan të nënshkruajnë me ta. E dyta, disa nga ata që janë caktuar për t’u larguar, si Paredes, Icardi apo Ander Herrera, kanë shprehur dëshirën për të vazhduar në Paris.

Me enigmën e së ardhmes së Neymar në tavolinë, PSG ka disa dosje në shqyrtim, që nuk po mund t’i zgjidhë. Klubi nuk e ka shkarkuar zyrtarisht Pochettino, as ka konfirmuar pasuesin e argjentinasin, Galtier.

Çdo ditë që kalon duket se Interi po shton kërkesat për Skriniar, objektivi i parë i madh i verës në “Parc des Princes” për të përforcuar mbrojtjen.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit