“Zemërohem” – Klopp kritikon Kupën e Botës në Katar dhe këmbëngul se është “për arsyen e gabuar”

5 Gusht 2022
16:53
Telesport
back button

Jurgen Klopp ka kritikuar vendimin për të pritur një Kupë Botërore dimërore dhe thotë se turneu po mbahet në Katar ‘për arsye të gabuara’. Klopp është duke përgatitur skuadrën e tij Liverpool për sezonin e ri të Premier, me Reds që fillojnë fushatën e tyre me një udhëtim për t’u përballur me Fulham në Craven Cottage të shtunën në drekë.

Fushata 2022/23 do të jetë unike për skuadrat e klubeve megjithatë, me një Kupë Botërore dimërore të vendosur për të sjellë një pushim në sezonin e Premier League në nëntor. Sezoni i Liverpool-it do të ndalet pas një përplasjeje në shtëpi me Southampton më 12 nëntor dhe do të rifillojë në Boxing Day, kur Reds udhëtojnë në Aston Villa.

Udhëtimi në Villa Park vjen vetëm tetë ditë pas finales së Kupës së Botës në Katar dhe Klopp ka kritikuar autoritetet e futbollit për caktimin e Kupës së Botës dhe ka kritikuar kërkesat fizike që do t’u bëhen lojtarëve.

“Problemi janë lojtarët që luajnë Kupën e Botës dhe thjesht nuk është në rregull, por është vendosur shumë kohë më parë që të gjithë thonë arsyet e duhura dhe kaq. Nëse shkoni në finale, ose arrini në gjysmëfinale, atëherë jeni mjaft të zënë dhe pastaj pjesa tjetër fillon një javë më vonë”, tha Klopp në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes.

“Nuk isha i zemëruar fare para se të hyja, por kur fillojmë të flasim për të zemërohem. Problemi im është për aq sa të gjithë e dinë se nuk është e drejtë, askush nuk flet aq shpesh për të, kështu që do të ndryshohet. Diçka duhet të ndryshojë.

“Ne duhet të flasim për këtë siç duhet dhe të themi FIFA, UEFA, Premier League, FA, ndaloni, filloni të flasim me njëri-tjetrin. Pjesa më e rëndësishme e lojës janë lojtarët. Secili ka interesin e vet dhe kjo nuk e bën më të lehtë dhe ky Botëror ndodh në momentin e gabuar për arsyen e gabuar, por gjithçka është në rregull”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit