Zoff, i mahnitur nga axurrët: Asnjë nënvlerësim Austrisë, edhe pse jemi superiorë

25 Qershor 2021
12:09
Alfred Lleshi

Dino Zoff, futbollisti i vetëm që ka fituar Europianin (1968) dhe Kupën e Botës (1982) me Italinë, foli për ekipin kombëtar axurr në një intervistë për {Gazzetta dello Sport: Ne po ju ofrojmë një ekstrakt të shkurtër:

“Fitorja e ‘Wembley’ e vitit 1973? Ajo ishte një Angli e pamposhtur ose pothuajse e pamposhtur në shtëpi, në një stadium epik. Të shkosh atje dhe të fitosh ishte një ngjarje historike. Britanikët gjithmonë kanë pasur respekt të madh për sportin. Edhe sikur të kishin ultras dhe huliganë, ata spikasnin në arenat sportive. Premier League është një kampionat shumë spektakolar, me lojtarët më të mirë në botë. Mbi të gjitha, anglezët kanë arritur të ruajnë atë shpirt luftarak të futbollit që zbavit, të cilin kompeticionet e tjera e kanë humbur.

Rekordi im i pamposhtur në ekipin kombëtar? Wshtë një rekord ekipi. Portieri është mbrojtësi i fundit. Donnarumma? Ai më duket një portier i jashtëzakonshëm, i cili në moshën 22 vjeç ka luajtur shumë sezone si protagonist te Milani. Ndonjëherë lejohet një koncesion i vogël për shfaqjen.

Italia e Mancini? Jam i befasuar nga numrat e jashtëzakonshëm të kësaj skuadre kombëtare. Dhe në sport, numrat janë gjithçka. Austria? Unë nuk do të nënvlerësoja askënd, edhe nëse në letër jemi superiorë. Kjo kombëtare e jona ka diçka nga ajo e vitit 1982, finalja është e mundshme”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit