340 milionë £ për asgjë, shifra e frikshme e epokës Arteta tek Arsenal

25 Mars 2023
15:43
Denis Hakanaj
back button

Nicolas Pepe mund të jetë emri i ardhshëm i madh që do të largohet për asgjë nga Arsenal-i. Gunners janë gati të heqin dorë nga blerja rekord prej 72 milionë sterlinash dhe madje kanë frikë se duhet të paguajnë në mënyrë që ai të largohet.

Nëse Pepe largohet nga Arsenali këtë verë, Topçinjtë do të kenë humbur nënshkrime me vlerë prej 340 milionë £ pa fituar asnjë qindarkë në kohën që kur Mikel Arteta mori drejtimin e ekipit.

Ndërsa gjërat në fushë duken mirë me Arsenal-in në krye të Premier League, jashtë fushës Arteta nuk ka pasur frikë të largojë emra të mëdhenj me kontrata të mëdha. Që kur ai mori drejtimin në vitin 2019, dhjetë lojtarë janë larguar nga klubi për asgjë.

Mesut Ozil

I nënshkruar për 42.5 milionë sterlina në vitin 2013, Mesut Ozil kaloi shtatë vjet e gjysmë në Emirates. Kontrata e tij u ndërpre gjashtë muaj më herët në vitin 2021, por lojtari ende i ndihmoi Gunners në katër FA Cup në 254 paraqitjet e tij për klubin. Fituesi i Kupës së Botës u tërhoq nga futbolli profesionist në fillim të këtij muaji.

Pierre-Emerick Aubameyang

Pasi iu hoq shiriti i kapitenit të Arsenal-it në dhjetor 2021, Pierre-Emerick Aubameyang u largua për asgjë vetëm disa javë më vonë. Ashtu si Ozil, edhe atij iu prish kontrata herët dhe ra dakord të largohej nga klubi me pëlqim të ndërsjellë, fillimisht duke iu bashkuar Barcelona-s përpara se të kalonte te Chelsea verën e kaluar.

Alexandre Lacazette

Sulmuesi francez Alexandre Lacazette ndoqi Aubameyang nga dera pesë muaj më vonë. Pasi iu bashkua klubit në vitin 2017 për 47 milionë sterlina, ai u lejua të largohej për asgjë kur i skadoi kontrata verën e kaluar.

Henrikh Mkhitaryan

Henrikh Mkhitaryan iu bashkua Topçinjve në një pjesë të marrëveshjes së shkëmbimit që pa Alexis Sanchez të shkonte te Manchester United. Ai u dërgua te Roma si huazim 18 muaj më vonë, dhe iu bashkua përfundimisht italianëve sezonin e ardhshëm, kur kontrata e tij me Arsenalin u anulua me vendim reciprok në shtator 2020.

Shkodran Mustafi

Mbrojtësi gjerman Shkodran Mustafi iu anulua kontrata me pëlqim të përbashkët në shkurt 2021. Ai fillimisht iu bashkua klubit për 35 milionë sterlina në vitin 2016, duke fituar dy herë Kupën FA dhe duke bërë 151 paraqitje për klubin.

Sokratis Papastathopoulos

Një tjetër që i anulohet kontrata para kohe me pëlqim reciprok, Sokratis Papastathopoulos u largua nga Arsenali në janar 2021. Tani te skuadra greke Olympiacos, 34-vjeçari bëri 69 paraqitje për Gunners në dy vjet e gjysmë në klub.

Sead Kolasinac

Mbrojtësi i majtë Sead Kolasinac iu prish kontrata dhe u largua me pëlqim reciprok në janar 2022, duke e lejuar atë të bashkohej me klubin francez Marseille. 29-vjeçari luajti 118 herë për Topçinjtë pasi u transferua nga skuadra gjermane Schalke në qershor 2017.

Hector Bellerin

Lojtari shumëvjeçar i Arsenalit, Hector Bellerin, kaloi dhjetë vjet në Emirates përpara se të largohej në shtator 2022. Atij iu ndërpre kontrata me pëlqim të përbashkët dhe iu bashkua Barcelona-s pasi kaloi sezonin më parë në huazim te Real Betis, dhe aktualisht është në huazim te Sporting nga Barca.

Calum Chambers

Mbrojtësi i gjithanshëm Calum Chambers iu bashkua Arsenalit nga Southampton në vitin 2014. Ai kaloi shtatë vjet e gjysmë në klub përpara se të përfundonte me kosto zero te Aston Villa në janar 2022.

David Luiz

Pasi u largua nga Chelsea për herë të dytë, mbrojtësi brazilian David Luiz kaloi dy sezone tek Arsenal nga 2019-2021. Ai u largua për asgjë nga Emirates kur kontrata e tij skadoi në fund të sezonit 2020-21, duke fituar një Kupë FA në 73 paraqitjet e tij për klubin.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit