-8 gradë celcius | Në këto kushte u fitua sot titulli në Estoni! Kryeqyteti Tallin tani nuk njeh vetëm Flora

5 Dhjetor 2021
19:27
Telesport

Duhej 1 pikë për të fituar titullin dhe ajo ka ardhur. Në Tallin, mes temperaturave të ulëta dhe me -8 gradë celcius, derbi i kryeqytetit të Estonisë mes Levadia dhe Flora ka përfunduar në barazim 2-2.

Levadia feston triumfin e titullit të saj të dytë në histori dhe nga sot Estonia nuk ka vetëm një ekip që njeh Europa: Flora!

FCI Levadia Tallinn lindi në dhjetor 2017, falë bashkimit me FCI Tallinn.

Ka qenë sivjet një betejë e madhe me kushërinjtë e Flora-s, dhe titulli mungonte prej vitit 2014.

Dhe sezoni i duhur ishte ky, falë edhe një njeriu, ose më saktë, bomberi: Zakaria Beglarishvili, 32 ndeshje, 24 gola dhe 18 asist!

Levadia Tallinn, një skuadër me qendër në qytetin homonim të Talinit, është sot një nga klubet më të suksesshme në Estoni pas kushërinjve të Florës. Në historinë e saj më pak se tridhjetëvjeçare, vitin kur u themelua në 1998, Levadia u ngjit shpejt në renditje duke u bërë një nga pikat e forta të futbollit estonez.

Për Viktor Levada merita se kishte pasur intuitën e themelimit të një klubi nga e para, duke u larguar qartë nga aktiviteti i tij kryesor ose të qenit drejtues i një kompanie metalurgjike: ”Levadia ishte një tronditje. Papritur pata ndriçimin dhe e vazhdova këtë projekt që nga dita e parë kur vendosa të lindte një klub i ri futbolli”

Fjalë nga Viktor Levada, për të Levadia është një krijesë për t’u kujdesur dhe për t’u bërë e fortë!

Dhe ia doli. Që në fillim, duke pasur parasysh se pas vitit të parë të FC Levadia Maardu, rezultat i bashkimit me Olumpia Maardu, skuadra u ngjit menjëherë në ligën më të mirë.

Në sezonin e parë në Meistriliiga (liga më e mirë estoneze e futbollit) ai fiton gjithçka që mund të fitohet: kampionatin, kupën dhe superkupën kombëtare, duke përsëritur vitin e ardhshëm, i cili ndër të tjera do të shohë edhe debutimin e tij në Ligën e Kampionëve me tejkalimin e një raund paraprak!

Levadia do të vazhdojë t’ia vështirësojë jetën Flora Tallinit edhe në sezonet e mëvonshme. Një kokë më kokë që do të gjallërojë kampionatet çdo vit.

Arsyeja? Ndër tifozët estonezë të futbollit shprehja më e zakonshme do të jetë “atëherë, nuk është vetëm Flora?!”.

E thënë mirë, dhe gjërat nuk do të ndryshojnë as kur klubi të ndryshojë emrin për herë të dytë në 2004, duke u shndërruar në FC Levadia Tallinn dhe duke e zhvendosur selinë në qytetin e Talinit.

Suksesi i sotëm është vula!

Lajme të tjera

Lajmet e fundit