Ancelotti kthehet në “San Siro”: Reali jo favoriti i Champions, edhe pse një gjë ju them. Kam qenë tifoz i Interit i vogël por…

14 Shtator 2021
18:54
Telesport

Carlo Ancelotti kthehet të flasë në konferencë përpara përballjes me Interin në Champions League.

Si përballeni me Interin?

“Skuadra po bën mirë, ne bëmë mirë kundër Celta edhe pse nesër do të jetë një histori tjetër. Një garë që i jep Madridit ndjesi të mëdha.

Do të jetë e komplikuar, Interi ka strukturën e vitit të kaluar edhe pse një trajner të ri.

I kam studiuar këto ditë. Sigurisht që ne do të donim të kontrollonim lojën dhe të luanim mirë, ne do të përpiqemi sepse kjo garë është gjithmonë e rëndësishme për këtë klub”.

Çfarë do të thotë Liga e Kampionëve për mua dhe për Realin?

“Për mua është e veçantë, e fitova si lojtar dhe më kanë mbetur kujtime të shkëlqyera, si dhe kur e fitova si trajner, veçanërisht La Decima. Është një kujtim i freskët dhe i veçantë”.

Si ka ndryshuar Interi? “Struktura është e njëjtë, ata kanë humbur lojtarë të rëndësishëm dhe kanë marrë lojtarë të rëndësishëm, por ata kanë metoda të reja pune.

Është një ekip që luan mirë, do të jetë një lojë e hapur dhe ne shpresojmë të jemi konkurrues”

Rritja e Vinicius? “Unë përpiqem ta trajtoj Vinicius si të gjithë të tjerët, i kërkoj të jetë i përqendruar dhe i fokusuar në punën e tij.

Tani ai ka besim dhe është mirë fizikisht, mbase kohët e këqija po i japin motivim të mëtejshëm sot”

A është Real Madrid favorit në Ligën e Kampionëve? “E vështirë të thuhet, konkursi ende nuk ka filluar. Mund të them që Real Madrid do të jetë konkurrues gjatë gjithë rrugës, por të thuash se jemi favoritët është e vështirë. Ne me siguri do të luftojmë për gjithçka”

Si janë Bale dhe Marcelo? “Marcelo ndihet mirë, ai u stërvit mirë, pastaj në fund të seancës pati një problem që nuk e lejoi të ishte këtu. Bale ka një problem dhe do të jetë jashtë për disa ditë”

Shansi për të fituar kampionatin në 5 vendet kryesore dhe i pari që fitoi 4 Champions?

“Nuk e di … Është një motiv i madh, por më i madhi është të kthehesh dhe të fitosh me Real Madridin. Gëzimi është të shkosh në Valdebebas çdo ditë për të stërvitur ekipin”

Rikthimi në San Siro kundër Interit? “Unë isha një tifoz i Interit, por më pas ndryshova për arsye të ndryshme.

Unë gjithashtu bëra një provë para se të shkoja te Roma. Gjithmonë ka krijuar simpati për mua, derbi ka qenë gjithmonë i veçantë dhe me shumë respekt”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit