Arabia Saudite nuk bën për të, sulmuesi italian gati të kthehet në Kanada! Aty ku e pret partneri ideal

26 Tetor 2021
20:16
Telesport

Paraqitjet e tij në stadium në muajt e fundit nuk ishin vetëm për shkak të kohës që ai kalon shpesh në Toronto. Sebastian Giovinco, në fakt, duket se do të kthehet në Kanada, i larguar në 2019 për t’iu bashkuar Al Hilal, në kampionatin e Arabisë Saudite.

Kështu “Formica Atomica” duhet të ribashkohet me Jozy Altidore, duke perbere çiftin magjik që i kishte dhënë titullin MLS klubit kanadez në vitin 2017.

Në atë vit, në fakt, Giovinco kishte përjetuar një sezon ulëritës, në të njëjtin nivel me mikun e tij amerikan.

16 gola për Giovinco, 15 për Altidore, në krye edhe për sa i përket asistimeve.

Një çift që tifozët e Torontos shpresojnë se do ta rikthejnë klubin në fitimin e titullit, i dyti në historinë bardhekuq, në të ardhmen. Sezoni aktual, në fakt, do të përfundojë më 7 nëntor.

Një sezon padyshim i komplikuar për Toronto FC, duke pasur parasysh vendin e parafundit në Konferencën Lindore dhe pamundësinë për të luajtur në play-off që më të mirët e dy grupeve do të luajnë nga 19 nëntori deri më 11 dhjetor për të ngritur në qiell Kupën MLS.

Katër vitet e Giovinco me Toronto FC, në të cilat ai shënoi 83 gola në 142 ndeshjet e luajtura, ishin spektakolare.

Jo vetëm kaq, duke qenë se ish-lojtari i Juventusi ishte gjithashtu vendimtar me 48 asistime mes MLS-së, Ligës së Kampionëve të Amerikës së Veriut dhe turneut kanadez, të fituar ne 2016 deri në vitin 2018.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit