Arsenal, Arteta: Ja si e ndryshuam mentalitetin e grupit…

31 Mars 2023
18:24
Telesport
back button

Mikel Arteta është shpallur trajneri i muajit në Premier League për herë të katërt këtë sezon, pasi iu dha çmimi i Marsit. Trajneri i Gunners doli edhe një herë në krye të votimeve pasi udhëhoqi ekipin në katër fitore nga katër ndeshje gjatë muajit, duke mbledhur maksimum 12 pikë nga ndeshjet kundër Evertonit, Bournemouthit, Fulhamit dhe Crystal Palace.

Kjo e bëri atë të mundte koleget Pep Guardiola dhe Unai Emery, si dhe Roberto De Zerbi për ta parë atë të shtonte triumfet e tij në gusht, nëntor/dhjetor dhe janar. Duke reflektuar për marsin në tërësi, ai tha: “Ne kishim nevojë për rezultate dhe performanca, dhe ne i morëm rezultatet në mënyra të ndryshme: në disa lojëra duhej të reagonim dhe të shtynim veten deri në kufi për të marrë rezultatet, dhe në të tjera ne ishin vërtet dominues dhe i fituan ndeshjet me një diferencë më të madhe.

“Bournemouth ishte ndoshta momenti im i preferuar, me golin e Nelson, atë moment, atë festë, atë zhurmë që kishim të gjithë në këtë moment. Por unë jam veçanërisht i kënaqur me qëndrueshmërinë që djemtë po tregojnë çdo ditë – mënyra se si stërviten. mënyra se si sillen dhe si luajnë, dhe gatishmëria dhe uria për të vazhduar të fitojnë dhe të fitojnë.”

Është fitorja e katërt e Mikelit nga pesë nominime këtë fushatë, dhe e çon numrin e tij të përgjithshëm në gjashtë gjatë kohës që ishte në krye të nesh – duke e çuar atë në vendin e nëntë në renditjen e të gjitha kohërave.  Ai tani është vetëm një pas rekordit të Jurgen Klopp-it prej pesë suksesesh gjatë një sezoni të vetëm, i cili ndodhi gjatë sezonit të Liverpool-it që fitoi titullin e Premierligës 2019/20.

Mikel Arteta, menaxheri i Arsenalit, foli në një konferencë për shtyp në prag të ndeshjes së kampionatit kundër Leeds: “Pashë urinë e duhur në ditën e kthimit nga pushimet verore, blerjet e bëra kanë sjellë ndikim në ekip, duke gjeneruar besim dhe lidership dhe duke e çuar atë në një nivel tjetër. Pastaj u përpoq të ndërtonte besimin çdo ditë se ne mund të qëndronim në krye, tani kemi dhjetë ndeshje që janë si finalet e kupave.”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit