Atalanta, Ilicic është zhdukur sërish. Zëra dramatikë nga Bergamo: “Tragjedi personale”, çfarë e pushtoi tani?

21 Janar 2022
17:13
Telesport

Për ata që kanë probleme shëndetësore, pyetja është vetëm një: si është Josip Ilicic? Situata e lojtarit nuk ka pushuar kurrë së shqetësuari Atalantën, tifozët e saj. Ai nuk u përfshi as në listën e skuadrës për ndeshjen e fundit kundër Interit. Dhe nëse në kohët e Covid-it një mungesë e tillë – përveç komunikimeve të ndryshme për demtime – sugjeronte se shkaku i një ndalimi të mundshëm është ngjitja e virusit, ky nuk është rasti për sllovenin. Drita u shua përsëri…

Nuk është më ai, edhe një herë. Lojtari që me lojërat e tij kishte përfaqësuar një pikë të fortë, një nga yjet më të ndritur të skuadrës, i aftë për të befasuar në Itali dhe në Champions League, ka humbur shkelqimin.

Talenti është errësuar. Gjendja fizike – siç tregohet edhe nga një foto që daton në dhjetorin e kaluar – nuk është më e shkëlqyer. Ato goditje gjeniale dhe klasi të pastër, të cilat ai i kishte natyrshëm, kanë humbur.

Në “Mestalla”, në ndeshjen e Champions kundër Valencias të luajtur dy vite më parë (para se pandemia të pushtonte gjithçka), ai kishte magjepsur, shënuar, dominuar, mahnitur kundërshtarët. Nga “Mestalla” kishte marrë topin në shtëpi në një natë magjike për vete dhe për Atalanta-n.

Diçka i ka ndodhur Josipit që atëherë. Ishte keq derisa arriti në fund, por u kthye përsëri në qendër të vëmendjes. Pastaj, gradualisht, ai rrëshqiti përsëri në prapaskenë.

A do të dalë akoma prej saj? Situata është shumë delikate, si pas valës së parë të Covid-it që e kishte tronditur lojtarin deri në thellësi të shpirtit: ai humbi dhe iu desh pak kohë për të gjetur veten; ankthi për shkatërrimin e virusit në jetët e njerëzve, në atë pjesë të Italisë (Bergamo) ndër më të goditurat nga përhapja dhe efektet e infeksioneve, kishte qenë një kundërshtar shumë i vështirë për t’u kapërcyer. Ilicic ra dhe u ngrit.

Ajo e keqe e errët që kishte hyrë nuk e ka braktisur kurrë plotësisht dhe duket se e ka shkelur përsëri – siç mësohet nga burime brenda klubit, për të mbrojtur privatësinë e lojtarit – deri në atë pikë sa nuk është aq e lehtë të mendosh se kur mund të jetë ende në dispozicion të teknikut Gasperini.

Muhabetet e merkatos (kontrata e tij skadon në 2023 dhe tashmë në sezonin e fundit ai diskutoi rinovimin e tij së bashku me Papu Gomez) dhe nevojat e ekipit të angazhuar në disa fronte kanë ndezur dilemën për sllovenin: sa kohë do të jetë ende në gjendje ta presë Atalanta – duke respektuar njeriun?

 

Lajme të tjera

Lajmet e fundit