Atletico Madrid dhe vendimi që befason Spanjën mbi Realin. Colchoneros prishin “fair play”

1 Maj 2022
16:04
Telesport

Real Madridin ka siguruar titullin e 35-të në Spanje dhe sytë janë tani në derbin e Madrid-it të së dielës së ardhshme në Estadio Wanda Metropolitano. Edhe para se Los Blancos të festonin suksesin e tyre të merituar, tashmë flitej në disa qarqe të gardës së nderit se Atletico Madrid do t’i jepte kampionëve.

Dhe megjithëse Atletico priste të dinte se çfarë do të ndodhte në prag të derbit, e vërteta është se shumë gjëra duhet të ndryshojnë që Los Rojiblancos të mirëpresin rivalët e tyre në qytet duke formuar një roje nderi përpara fillimit.

Colchoneros kane disa arsye për të shmangur një gjest që është bërë një poshtërim për skuadrën që e bën atë, sesa një shenjë respekti për ata që e marrin atë. Kjo është arsyeja pse pothuajse e gjithë skuadra e Atletico-s është kundër kësaj ideje.

“Një tunel nderi për Real Madridin? Ne i përgëzojmë ata, por kemi shumë respekt për tifozët tanë”, tha Jose Maria Gimenez në fund të humbjes 2-0 të Atletit jashtë Athletic Club, duke e bërë të qartë se ku janë gjërat.

“Si kapiten jam nga ata që nuk më pëlqen të jap apo të marrë gardën e nderit”, deklaroi Jan Oblak. “Por klubi do të vendosë dhe ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme”.

Lojtarët e Atletit do t’i binden vendimit të klubit për këtë çështje, por në zyrat e Metropolitano-s e dinë mirë se një pjesë e madhe e tifozëve janë kundër gjestit ndaj fqinjëve të tyre në një rast kaq të rëndësishëm siç është derbi i Madridit. Për momentin, Atletico nuk ka plane t’i nderojë Real Madrid-in.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit