Barcelona gjen “kleçkën” në kontratë, përgatit padinë për 40 milionëshin

9 Shtator 2022
15:00
Denis Hakanaj

BARCELONA është duke përgatitur një padi kundër Atletico Madridit për transferimin e Antoine Griezmann, thonë mediat spanjolle.

Francezi u largua nga Atletico për te Barcelona në vitin 2019, por u kthye në huazim dy-vjeçar në gusht 2021. Skuadra spanjolle duhet të paguajë 40 milionë euro për të blerë Griezmann përfundimisht nëse ai luan më shumë se gjysmën e ndeshjeve të tyre këtë sezon.

Ky detyrim arrihet vetëm nëse ai luan plot 45 minuta futboll në gjysmën e ndeshjeve. Për të shmangur aktivizimin e klauzolës dhe Atletico duket se po i kufizon kohën e lojës.

Këtë sezon, Griezmann ka luajtur në minutat e 62-të, 64-të, 63-të dhe 61-të të lojës. Por sipas Sport, Barça është vendosur të nisë veprime ligjore, duke besuar se kushtet e marrëveshjes tashmë janë përmbushur.

Drejtuesit e Nou Camp këmbëngulin se Griezmann kishte nevojë të luante për 45 minuta ose më shumë në mbi 50 për qind të ndeshjeve gjatë sezonit të tij të parë në huazim.

Dhe viti i dytë nuk do të merrej parasysh në përllogaritje pasi ishte thjesht një zgjatje nga kushtet fillestare për të cilat është rënë dakord. Por Atletico u kundërpërgjigj duke argumentuar se klauzola shtrihet gjatë sezonit të dytë të huazimit.

Do të thotë, duke mos plotësuar gjatë këtij sezoni, ata nuk do të detyrohen të paguajnë tarifën e plotë të transferimit prej 40 milionë euro. Barça besohet se ka informuar Atletico-n për qëllimet e tyre për të ngritur një padi, duke kërkuar pagesën e menjëhershme.

Griezmann iu bashkua Barçës për 120 milionë sterlina, por nuk arriti të vendoset, duke shënuar vetëm 35 gola në 102 ndeshjet e tij. Sezonin e kaluar, ai luajti 39 herë, duke shënuar vetëm tetë herë, të gjitha duke luajtur 32 ndeshje. Këtë sezon, Griezmann, 31 vjeç, ka tre gola në pesë ndeshjet e tij, por ka luajtur titullar vetëm dy herë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit