“Bodo kishte më shumë cilësi se ne!” Special Qesharaku… Vetëm Kumbulla vlente 3-fishi i gjithë ekipit norvegjez sonte

21 Tetor 2021
22:16
Telesport

“Në nivelin e formacionit startues, ata kishin më shumë cilësi se ne”, tha José Mourinho pas rezultatit tenistik 6-1 të pësuar nga Roma e tij përballë Bodo/Glimt në Norvegji.

Për trajnerin portugez, i cili sonte turpëruar historinë e verdhekuqve edhe më shumë nga sa ishte pas disa disfatash ndër vite, titullarët e skuadrës së vogël norvegjeze janë më të fortë se rezervat e verdhekuqve.

Rezultati i fushës do të thoshte po, por para një disfate kaq të madhe askush nuk do ta kishte mbështetur seriozisht këtë teori…

Mbi të gjitha, nuk do të thuhej duke parë vlerën e ndryshme të tregut të dy skuadrave. i madh, në letër në avantazhin e Romës.

Lojtarët e vendosur sonte nga Mourinho nga minuta e parë, në fakt kanë një vlerësim të përgjithshëm (të dhënat e Transfermarkt) prej 125 milionë euro: nga 2 mln euro Darboe te 22 mln euro Kumbulla.

Nga ana tjetër, njëmbëdhjetësheja startuese e verdhezinjve nordikë arrin në vetëm 8 milionë euro në total dhe vetëm dy lojtarë (Berg dhe Bjorkan) kalojnë 1 milion euro individualisht.

Për të kuptuar njëri-tjetrin, vetëm El Shaarawy (vlerësimi 8 milionë euro) do t’i vlente të gjithë formacionin fillestar të Bodo/Glimt.

Pa marrë parasysh kalibrat e mëdhenj, nga Pellegrini te Abraham, një prej të cilëve vetëm do t’i kushtonte dhjetëfishin e të gjithë njëmbëdhjetë kundërshtarëve.

Dhe pa i krahasuar pagat e tyre përkatëse, ku diferenca ndoshta do të ishte shumë më e madhe. Në terren, për hir të parajsës, milionat dhe vlerësimet e tregut sigurisht që nuk shkojnë. Por është një tezë shumë e vështirë për t’u mbajtur…

Mourinho gënjen pastër ose provokon të ashtuquajturit rezervat e tij…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit