Chelsea përshpejton procesin e “multipronësisë”: pronarët gati të blejnë klubin e dytë…

18 Maj 2023
18:29
Telesport
back button

Chelsea është afër nisjes së projektit të ndarjes me kohë duke blerë një aksion në klubin francez të Ligue 1, Strasburg. Gazeta angleze The Guardian shkruan se kjo lëvizje do të ishte një shtysë e rëndësishme për pronarët e Blues Todd Boehly dhe Clearlake Capital, të cilët kanë kërkuar klube të përshtatshme për të blerë që nga vera e kaluar.

Boehly foli për një model të ndarjes kohore si një mënyrë “ne mund t’i tregojmë talentit tonë të ri shtigjet për t’u bashkuar me Chelsea ndërsa ata kanë kohë për të luajtur”. Chelsea shqyrtoi disa klube në Francë, Belgjikë, Portugali dhe Amerikën e Jugut.

Ka pasur bisedime me Bordeaux, por burimet kanë treguar se një marrëveshje me Strasburgun do të kishte pasur më shumë kuptim financiarisht. Tarifa nuk dihet dhe shifrat do të varen nëse Strasburgu bie apo jo në Ligue 2.

Chelsea, i cili gjithashtu thuhet se po kërkon të blejë një aksion në skuadrën portugeze Portimonense, ka rritur interesin e tyre në Strasburg pasi Boehly nuk arriti një marrëveshje me kryetarin e Bordeaux, Gérard López. Chelsea synonte të merrte të gjithë klubin, vetëm për të kuptuar se do të duhej të kënaqej me një pjesë.

Bashkimi me Strasburgun do t’i jepte Chelsea një terren në një vend që prodhon disa nga lojtarët më të mirë në botë. Blutë mund të ofrojnë gjithashtu përvojë në fushë për lojtarët e rinj që mund të sillen në Stamford Bridge në një datë të mëvonshme. Modeli i ndarjes me kohë nuk është asgjë e re në futboll, nëse mendojmë, ndër të tjera, për City Football Group (Manchester City), 777 Partners (Genova) ose Red Bull (Leipzig).

Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin kohët e fundit la të kuptohet për mundësinë e lehtësimit të kufizimeve për klubet me të njëjtin pronar që luan në të njëjtat gara evropiane. Një ndryshim në rregullore – që do të ndikonte gjithashtu në RedBird me Milanin dhe Toulouse – do të ishte një nxitje për pronarët e Chelseat.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit