Chiellini për autogolin e Koulibaly në 92’: M’u dhimbs, ja çfarë i thashë në vesh…

11 Maj 2020
9:13
Alfred Lleshi

Gjatë fundjavës, ne ju kemi treguar tashmë disa ekstrakte nga libri i ri i Giorgio Chiellini (Unë, Giorgio); që nga urrejtja sportive për Interin deri te fjalët e shumëdiskutuara për Felipe Melo dhe Mario Balotelli. Sot, ekstrakte të tjera botohen nga “Tuttosport”. Dhe më i rëndësishmi është padyshim ai që lidh Giorgio Chiellini me kundërshtarët e tij, veçanërisht pas dëmtimit të rëndë të gjurit:

“Sigurisht që vuajta, si gjithë të tjerët, por ishte gjithashtu e bukur. Të gjithë më telefonuan, duke filluar nga shokët e mi të skuadrës. Kam marrë qindra mesazhe, disa prej tyre i prisja, të tjerët më pak, të tjerët fare. Kam mbetur shumë i kënaqur kur lexova Javier Zanetti, nuk isha dëgjuar kurrë më parë me të. Një tjetër që nuk e prisja ishte Pepe Reina, ish-portieri i Napolit, i cili gjeti fjalë shumë të këndshme për të më ngushëlluar. Lojtarët e tjerë të Napolit më telefonuan, për shembull Insigne dhe Koulibaly, por me ta tashmë kisha një marrëdhënie ndryshe”.

Mbrojtësi i Napolit, Koulibaly, është objekt i një fragmenti tjetër të rëndësishëm në libër, i cili tregon sfondin e atij përqafimi të famshëm midis Chiellini dhe Koulibaly, në fund të Juventus-Napoli: “Duke u rikthyer te Koulibaly, mendoj përsëri për përqafimin tonë në fushën e “Allianz Stadium”, pas autogolit të tij në Juventus-Napoli, më 31 gusht. Siç mendoj tani, ai gjest i imi mbase nuk ishte në vendin e duhur, mbase do të kishte qenë më mirë ta përqafoja në dhomën e zhveshjes dhe ta mbanim këtë moment vetëm për ne. Por, gjithçka erdhi spontanisht, unë shkova instiktivisht drejt tij me paterica. Një natë më parë më kishte shkruar: “Good luck”.

Me të kam pasur gjithmonë një marrëdhënie të mrekullueshme. Një lojtar i tillë i fortë, një person aq i mirë, sa që në minutën e 92-të të një sfide kryesore bën një gabim të tillë! Duke e parë atë, me atë fytyrë, më ka ardhur shumë keq. Ndjeva se duhej t’i thoja dy fjalë ngushëllimi, asgjë më shumë: Ju jeni më i miri, ju ndodh të gjithëve të bëjnë gabime, vazhdoni të punoni siç dini dhe gjithçka kalon. Krenaria dhe dëshira ime më bëjnë që të jem i respektueshëm për të gjithë, jo vetëm për lojtarët e Juventusit”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit