Dashuria e Leaos për familjen e tij: “Me rrogën time të parë u bleva prindërve një shtëpi”

28 Qershor 2022
19:16
Telesport

Rafael Leão ishte një nga protagonistët e fitores së Scudettos 19 te Milan. Portugezi me përshpejtimet dhe lojërat e tij i tërhoqi bashkëlojtarët në ecjen e fundit, duke marrë edhe titullin e futbollistit më të mirë në Serinë A 2021-2022.

Emri i tij krahasohet shpesh me negociatat e tregut, por Rafa nuk flet për këtë me kënaqësi: “Për hir të qiellit, kjo është një gjë që nuk e mendoj. Vlera ime e vërtetë është diçka tjetër. Zoti më dha talentin dhe unë duhet të ji mirënjohës dhe vazhdo të punosh shumë që të mos e shpërdorosh.”

Futbollisti kuqezi është intervistuar në të përmuajshmen ‘Login’ të Corriere della Sera, kushtuar inovacionit, shkencës dhe teknologjive të reja; në të cilin ai u fokusua në eSports:

“PlayStation është padyshim një nga hobet e mia dhe gjatë bllokimit luajta gjithashtu një derbi dixhital kundër një lojtari të Interit, një mënyrë për të qëndruar pranë tifozëve në një moment të vështirë në jetën e të gjithëve. Dhe sigurisht eSports janë një trend me zhvillim të shpejtë dhe një treg që mund të rritet ende shumë në vitet e ardhshme. Megjithatë, unë besoj se emocionet që mund të ofrojë një ngjarje si një ndeshje futbolli e vërtetë, live janë të pakrahasueshme.”

Leão ishte kritikuar shumë në pjesën e parë të aventurës së tij te Milani, ndërsa tani ai është një i dashur i vërtetë i tifozëve të Djallit. Luzitaniani mbërriti në Milano në vitin 2019 dhe përjetoi pandeminë në Itali:

“Futbolli pa tifozë është një gjë tjetër, nuk ka asgjë për të shtuar. Këtë vit në San Siro mbi një milion njerëz erdhën për të na mbështetur gjithsej, pa marrë parasysh sa herë janë larguar. ishte sikur të luanim në shtëpi: në Reggio Emilia, në ndeshjen vendimtare, dukej se ishte në Milano. Dhe më pas valën e njerëzve që na përshëndetën në kthimin tonë në qytet dhe të nesërmen në paradë me autobus të hapur. Jo, ndjesitë që ndjen në jetën reale janë diçka tjetër!”.

Së fundi, Leão foli për marrëdhëniet që ka me familjen dhe mënyrën se si ai ka marrëdhëniet me prindërit, aq sa zbuloi një detaj për pagën e tij të parë si futbollist profesionist:

“Për mua familja është gjëja më e rëndësishme. .ate qe bej ne fushe dua t’ua kaloj atyre,dua t’u bej mire.Marredhenia me mamin eshte e vecante ta kam thene tashme :te telefononi cdo dite se si jam.Babi im është një person tjetër, ai do që unë t’i rregulloj gjërat. Jam shumë i lidhur dhe me rrogën e parë ua bleva menjëherë shtëpinë”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit