De Jong shuan ëndrrën e United, zbulon pse zgjodhi të qëndronte te Barcelona

21 Shtator 2022
22:00
Denis Hakanaj

Frenkie de Jong ka zbuluar se ai kurrë nuk donte të transferohej te Manchester United në verë, pavarësisht se e ardhmja e tij në Barcelonë ishte e paqartë në atë kohë.

Holandezi, 25 vjeç, ishte në mosmarrëveshje me Barçën gjatë verës për miliona paga që i detyroheshin ende. De Jong-ut iu dha një ultimatum ose të largohej ose të pranonte një ulje të madhe rrogash.

Mes United dhe Barçës u arrit një marrëveshje për mesfushorin, që do ta shihte atë të ribashkohej me ish-trajnerin e tij tek Ajax-i, Erik ten Hag, me vlerë 72 milionë sterlina.

Por pavarësisht mosmarrëveshjes financiare, Barca dhe De Jong riparuan marrëdhënien, diçka që lojtari e donte gjatë gjithë kohës.

De Jong, i cili është grumbulluar me Holandën, foli për transferimin e mundshëm tek United gjatë verës në një konferencë për shtyp.

“Unë gjithmonë kam dashur të qëndroj te Barcelona dhe kjo është arsyeja pse kam qenë gjithmonë i qetë gjatë verës”, ka thënë mesfushori.

Për sa i takon marrëdhënies së tij me Barçën, De Jong nuk ka dashur të hyjë në detaje. “Nuk mund të jap shumë detaje”, shoti lojtari i katalanasve.

“Klubi ka idetë e veta dhe unë gjithashtu kam idetë e mia dhe ndonjëherë këto përplasen me njëra-tjetrën. Por në fund gjërat shkuan mirë”.

De Jong është pjesë e planeve të trajnerit të Barçës, Xavi. Ish-futbollisti i Ajax-it ka luajtur tetë herë deri më tani këtë sezon dhe ka shënuar një gol në kampionat.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit