Debutim spektakolar në La Liga! Morata, mesazh Juventusit! “Ja ku dua të luaj këtë sezon”

16 Gusht 2022
17:20
Telesport

Álvaro Morata ishte një nga protagonistët e mëdhenj të Atléticos në debutimin e ligës. Sulmuesi tregoi forcë përpara dhe u largua nga Getafe me një dygolësh të shkëlqyer, i asistuar në të dy golat nga një João Félix fantastik.

Sulmuesi vë bast për punën për të fituar një vend në Atlético dhe mes vetullave shfaqet rojiblanco. Agjenti i tij Juanma López është gjithashtu i përkushtuar për vazhdimësinë e tij në klub, siç e pranoi ai në El Chiringuito:

“Ka filluar shumë mirë. Për momentin ai është në Atlético dhe është shumë komod. Për momentin ai ka luajtur një lojë të shkëlqyer, çdo sulmues dëshiron golin. Álvaro ka një kontratë me Atlético de Madrid, ai do të qëndrojë këtu”. Dhe Morata mori pjesë në media në sallën e shtypit.

Formoni një dyshe të jashtëzakonshme me João Félix? “E vërteta është se João ka një talent të veçantë, atë pasimin e fundit. Edhe pse edhe Correa, Lemar, Marcos, Koke… njerëzit pas vendosin topa të mëdhenj dhe ne duhet të vazhdojmë të punojmë dhe të vrapojmë në hapësirë.

“Unë dua shumë të luaj këtu, të punoj, të luaj lojëra, ka shumë gara dhe jam shumë i emocionuar për këtë sezon, por si gjithmonë këtu. Ata më kanë trajtuar gjithmonë shumë mirë dhe unë ende duhet të punoj dhe të jap gjithçka për ekipin. Do të ketë raste kur do të shkojë më mirë, të tjera më keq, por nuk do të jetë për punë.

A jeni i sigurt në Atlético? “Unë jam i sinqertë me punën, kam ardhur gjithmonë këtu duke dashur të punoj, të punoj dhe të punoj dhe nuk mund të bëj asgjë tjetër. Nëse ka një treg, nuk është roli im, e vetmja gjë që mund të bëj është të stërvitem çdo ditë për t’u përmirësuar, ka një ekip të madh, një grup të madh njerëzor dhe jam i lumtur. Duhet të vazhdoj të punoj për të vazhduar të përmirësohem.

Ka shumë konkurrencë përpara… “Është fat për trajnerin që i ka të gjithë ata lojtarë në sulm. Koke tha se ne po punonim me një konkurrencë që nuk shihet në ekipe dhe për të arritur deri në fund në krye dhe me opsione, duhet të kesh një skuadër shumë të madhe dhe mund të jetë forca jonë për këtë sezon.

Sa ju përforcon mendërisht? “Mund të punoj vetëm, t’i vendos të gjitha sa herë që vesh këtë këmishë dhe të vazhdoj të punoj. neser ka nje dite pushimi, jo aq te lire me tre femije, por nga e marta te mendojme per Villarrealin.

“Nuk kam pse t’i dërgoj asnjë mesazh askujt. Më duhet të punoj për Atléticon dhe për bashkëlojtarët e mi”, shpjegoi Morata. “João Félix është shumë i talentuar. Duhet të vraposh përpara kur ai ka topin dhe të presësh që ai të të arrijë”. Dhe në fund, sulmuesi është fokusuar tek e ardhmja: “Duhet të shkojmë drejt vdekjes për Villarrealin, nesër duhet të pushojmë kokën dhe pas kësaj do të mendojmë për Villarrealin”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit