Destinacioni i papritur për sulmuesin, por “Cavani ka afat deri të hënën të vendosë fatin”

5 Gusht 2022
22:20
Telesport

Ringjallja e lajmit per ardhjen e mundshme të Edinson Cavanit revolucionarizoi opinionin dhe tifozerine e Boca Juniors, por klubi zgjedh të qëndrojë i kujdesshëm, ndërsa sulmuesi uruguaian synon të përcaktojë të ardhmen e tij në 48 orët e ardhshme, sipas informacioneve nga ESPN Fútbol12.

Këshilli i Futbollit i ka bërë një ofertë sulmuesit uruguaian muaj më parë dhe ata nuk kanë komunikuar më, por sulmuesi kërkon që Villarreali t’i japë një përgjigje para të hënës ose do të zgjidhej gjiganti argjentinas.

“Midis së sotmes dhe së nesërmes përcakton,” tha Diego Muñoz nga Uruguai në emisionin e drejtuar nga Mariano Closs dhe shtoi se “ai dëshiron të vendoset përpara të hënës” me Villarrealin ose do të zgjidhte gjigantin argjentinas, i cili ka kohë deri të hënën, 8 gusht, deri në orën 20:00 (lokale) për ta shënuar në librezën e lejes.

Nga ana e tij, Augusto César, kronisti i Bocas, sqaroi se sulmuesi ka ofertën që Juan Román Riquelme i bëri disa muaj më parë, por Këshilli i Futbollit i Klubit Xeneize nuk kishte asnjë komunikim tjetër me uruguaianin që atëherë.

Sulmuesi u lirua nga Manchester United dhe, siç ndodhi me Luis Suarez, ai është në kërkim të një destinacioni të ri që do ta mbajë në një nivel të lartë për të mbërritur në mënyrën më të mirë të mundshme për të luajtur Kupën e Botës Katar 2022 me Kombëtaren e Uruguait.

Prioriteti i Cavanit është Villarreali, një alternativë që ai e ka prej disa javësh, por nuk e ka përfunduar mbylljen. Klubi spanjoll duhet të lëshojë një kuotë për ta shtuar atë. Esteba Edul shpjegoi se skuadra spanjolle shpreson të finalizojë largimin e Boulaye Dia ose Paco Alcácer për t’i lënë vend Cavanit.

Golashënuesi tashmë ka përjashtuar një tjetër opsion të rëndësishëm në Evropë siç është Borussia Dortmund, sepse nuk dëshiron të durojë dimrin e ashpër gjerman në këtë pikë të karrierës së tij. Ndërsa për momentin nuk dëshiron të shkojë as në Major League Soccer, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por ky është një destinacion që mendon për më vonë.

Nga ana tjetër, nga ana e klubit xeneize, ashtu siç ndodhi kur ai po negocionte me Arturo Vidal, ideja është që Edinson të mos vijë për katër muaj deri në Kupën e Botës, por përkundrazi të nënshkruajë një kontratë më të gjatë për ta pasur. në CONMEBOL Libertadores tjetër. Tregu i lejeve të AFA mbyllet të hënën e ardhshme, më 8 gusht, ndaj mbetet çështje orësh të dihet nëse Cavani do të veshë blunë dhe florinjtë apo ëndrra do të jetë ende pezull.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit