Diego Milito flet me bindje: Interi mund ta dëmtojë Real Madridin

15 Shtator 2021
10:16
Alfred Lleshi

Diego Milito është, për meritat e tij, një legjendë e gjallë e Interit. Gjithashtu, i quajtur “Princi”, ai bëri gjëra të mëdha gjatë pesë sezoneve në klubin zikaltër, pas dy sezoneve te Genoa apo Real Zaragoza, ndër të tjera. Sot, me rastin e përballjes së radhës të Ligës së Kampionëve mes Real Madridit dhe Interit, ai ka dhënë një intervistë interesante për “Gazzetta dello Sport”.

Intervista filloi natyrshëm, duke iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me formën e Lautaro Martínez: “Ai është përmirësuar falë faktit se tani ka marrë rrugën e duhur dhe ka mentalitetin e një lojtari të nivelit të lartë”. Për më tepër, ai deklaroi se ka shumë të ngjarë që Lautaro të qëndrojë në klubin milanez.

Më vonë foli për sulmuesin argjentinas, Joaquín ‘el Tucu’ Correa: “Ai është një armë vendimtare, sepse ka karakteristika unike. Sipas mendimit tim, ai mund të jetë sulmuesi i parë i ekipit: di të shënojë, hap mbrojtjet kundërshtare dhe godet portën. Është një lojtar i kompletuar dhe mund t’i japë Interit shumë në sfidat evropiane”.

Lidhur me pritshmëritë e Interit në Ligën e Kampionëve dhe duelin kundër Real Madridit, Diego tregoi besim tek ish-ekipi i tij: “Interi është mirë, mund ta dëmtojë Real Madridin. Objektivi minimal është të kalojë grupin pas kaq shumë kohësh. Pse të mos provojë, edhe nëse ka ekipe shumë të forta?”

Intervistuesi pyeti Militon për përvojën e Ancelottit në Champions dhe rolin e Simone Inzaghi: “Ancelotti transmeton qetësi dhe siguri. Nëse fiton kudo që shkon, do të thotë diçka. Më pëlqen Inzaghi shumë për atë që bëri te Lazio dhe për fillimin e tij me Interin. Unë shoh tek ai një nga karakteristikat kryesore të Ancelottit: kapacitetin menaxhues”.

Me rastin e ndeshjes së Ligës së Kampionëve, Diego iu përgjigj me shumë dashamirësi pyetjes nëse ishte penduar apo jo që nuk kishte nënshkruar për Real Madridin: “Unë isha afër Real Madridit, ashtu siç isha pranë PSG-së, por Interi mbetet zgjedhja e jetës. Isha i lumtur, si në shtëpinë time”.

Më vonë, argjentinasi rishikoi disa nga pikat më të rëndësishme të këtij Interi të ri. Ai konsideroi se “ekipi ka rifilluar me të njëjtën dinamikë që kishte me Conte dhe se shfaq vendosmërinë për të fituar titullin”. Po kështu, Milito nuk ka ngurruar të thotë se “Interi do të luftojë për titullin dhe se ai sheh “një ekip të vërtetë” pas përforcimeve të klubit.

Diego ishte i sigurt me trajnerin e ri zikaltër: “Unë mendoj se Simone është trajneri i duhur. Ai është inteligjent dhe nuk është rastësi që vazhdon me të njëjtin sistem loje. Fjala kyçe është menaxhimi”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit