“Dua edhe unë një foto ai ajo e Lewa-s”, ndershmëria e Nagelsmann: Por do të duhej të merrja medaljet e…

5 Gusht 2022
12:20
Denis Hakanaj

Te Bayern Munich, fitorja është tashmë një zakon. Në fund të fundit, klubi bavarez ka fituar Bundesligën për dhjetë vjet radhazi, ndonjëherë duke vuajtur, por në disa raste praktikisht pa kundërshtarë.

Prandaj ndonjëherë mungon motivimi dhe gjithashtu që dikush vendos të largohet. Ky është rasti i Robert Lewandowski, i cili u largua nga klubi Säbener Straße pas gati një dekade me triumfe dhe gola.

Më parë dukej se lamtumira ishte jo miqësore, por në fund polaku u kthye në Mynih për të përshëndetur të gjithë dhe gjithashtu për të bërë një foto të bukur përkujtimore me të gjitha trofetë që fitoi në përvojën e tij në Allianz.

Medaljet dhe trofetë

Diçka që ka bërë të mendojë… Julian Nagelsmann. Trajneri i Bayern-it, në deklaratat e mbledhura nga Bild, shpjegoi se seti fotografik me trofetë është një gjë e mirë, por se, pasi kishte fituar Bundesliga-n vetëm në vitin e parë në detyrë, një foto e ngjashme nuk do të ishte më e mira për t’u parë.

“Edhe unë do të doja një foto të tillë, por kur të ketë më shumë gjëra për të treguar. Bayern-i donte që unë të bëja një të tillë në verë, por unë thashë ‘nuk bëhet fjalë, si do të dukej?’.

“Duhet të kisha menduar të merrja me vete disa nga medaljet e notit që fitova në kampionatin gjerman të të rinjve, por fotografi nuk donte, prandaj nuk e bëra. Por shpresoj që pas këtij sezoni të mund të bëjmë një me pak më shumë argjend rreth meje”.

Presioni te Bayern

Në fund të fundit, presioni në Bayern Munich është i madh dhe Bundesliga, edhe duke pasur parasysh dominimin dhjetëvjeçar, duket si minimumi i mundshëm. Por trrajneri e di mirë këtë.

“Natyrisht që fitimi i kampionatit tim të parë ishte i bukur, por ju mund të shihni në të gjithë klubin se ne jemi të lumtur kur fitojmë kampionatin, por duam më shumë.

“Synimi është gjithmonë të fitojmë edhe Kupën e Gjermanisë, ndërsa nuk mendoj se mund të bëjmë plane për Champions League. Sigurisht që duam të vazhdojmë edhe atje, por varet edhe nga fati dhe shorti.

“Dhe nëse ndodh diçka, ju jeni jashtë. Është e qartë, megjithatë, ne po synojmë ta fitojmë edhe atë.” Gjithashtu sepse atëherë në foto… do të dukej më mirë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit