“Dua të paguhem sa ai…” Zbulohet kërkesa e Rabiot që tronditi United! Por Juventusi është shkaktari i kësaj situate…

17 Gusht 2022
17:34
Telesport

Juventusi nuk mund të heqë qafe Adrien Rabiot. Mesfushori francez është një nga futbollistet që drejtuesit e Juventusit do të donin t’i hiqnin qafe sa më shpejt për shkak të pagës së tij të madhe dhe performancës së tij të çrregullt, por pikërisht kur gjithçka dukej se kishte përfunduar me Manchester United, negociatat u bllokuan.

Klubi anglez ka vendosur të mos vazhdojë dialogun për transferimin e lojtarit transalpin për shkak të kërkesave të tepërta të nënës. Siç raporton tabloidi The Sun, Djajtë e Kuq e kthyen operacionin pas disa ditësh negociata dhe një situatë që dukej se kishte shkuar mirë për bardhezinjtë: marrëveshja mes klubeve ishte gjetur dhe në arkën e Zonjës së Vjetër do të futeshin 17-18 milionë euro, por pas kontakteve mes klubit dhe agjentit të nënës Veronique, gjithçka u rrëzua.

Kërkesa për një rroge të ngjashme me atë të Bruno Fernandes, duke filluar nga një bazë prej 9 milionë plus bonuse ishte e ekzagjeruar totalisht… 27-vjeçari dukej i destinuar të luante në Old Trafford, por negociatat ngeci pasi nëna e Rabiot imponoi aksionet e saj.

Tani merkato e Juventusit është bllokuar dhe Juventusi nuk mund të vazhdojë me negociatat me PSG-në për ardhjen e Leandro Paredes: argjentinasi mund të arrijë vetëm pas shitjes së francezit apo Arthurit, por aktualisht nuk ka asnjë pistë konkrete për brazilianin.

Manchester United gjithashtu nuk e priste një situatë të tillë, por tashmë do të kishte ndryshuar qëllimin e tyre: në Angli thonë se një ofertë prej 50 milionë paund do të ishte gati për mesfushorin e Real Madridit Casemiro, por objektivi kryesor i Ten Hag mbetet Frenkie de Jong, pavarësisht hezitimit të holandezit. për t’iu bashkuar ish-menaxherit të tij.

Çështja Rabiot e shton kaosin te United pas dy humbjeve në Premier League ndaj Brighton dhe Brentford dhe i dhimbsuri Cristiano Ronaldo për të arritur pas deklaratave të fundit të kampionit portugez.

Erik ten Hag sigurisht që nuk e priste që të përballej me një fillim të përvojës në Manchester United me këto probleme: ambienti është shumë i nxehtë, tifozët duan përgjigje dhe të hënën Liverpooli mbërrin në Old Trafford. E megjithate, a nuk ishte Juventusi ai qe pagoi rreth 10 mln euro te nena e lojtarit dhe 7 mln euro ne sezon per Rabiot? Si do besh, do pesosh!

Lajme të tjera

Lajmet e fundit