Dybala drejt kalimit te Roma? Ja arsyet pro dhe kundër operacionit të bujshëm

14 Maj 2022
9:47
Alfred Lleshi

Dybala te Roma. Nga sugjerimi është bërë një hipotezë, aspak e dukshme, por as e paarritshme. Çështja është komplekse për shumë arsye, por tregon një qëllim të qartë. José Mourinho, i cili tashmë ka folur me lojtarin, kërkon nga Friedkins një hap të menjëhershëm, për t’u rikthyer në Ligën e Kampionëve që në fillim të vitit të ardhshëm. Pra, le të studiojmë të mirat dhe të këqijat e një marrëveshjeje të tillë që mund të ndryshojë bilancin teknik të kampionatit italian.

Pse Dybala mund t’i thotë ‘po’ Romës
Dybala filloi të mendojë për Romën pas gjysmëfinales kundër Leicesterit. Pasioni i tifozëve, për një argjentinas të trishtuar së fundi nga refuzimi i Juventusit, e ka fryrë atë. Përveç kësaj, efekti Mourinho nuk e lë indiferent.

Për këtë arsye, përballë stafit të tij, ai u shpreh i gatshëm të hapte një shteg për verdhekuqtë, pasi kishte kaluar disa javë duke e imagjinuar veten tek Interi. Roma, nga ana e saj, e sheh si një goditje të bujshme, jo vetëm në aspektin teknik, por edhe simbolik.

Rekrutimi i një kampioni ndërkombëtar, i cili në Instagram “faturon” dhjetë herë ndjekësit e klubit verdhekuq (46 milionë kundrejt 4.4 milionë) do t’i joshte edhe Friedkins, të cilët nuk e fshehin ambicien për të rivalizuar me tre të mëdhenjtë e Serie A. Fakti se është lojtar i lirë i intrigon shumë kryeqytetasit për ta marrë argjentinasin 29-vjeçar.

Pse Dybala mund t’i thotë “jo” Romës
Këtu vjen elementi i kundërt. Si lojtar i lirë, Dybala bëhet objektiv për të gjithë. Dhe menaxheri Jorge Antun, kuptohet që dëshiron të shfrytëzojë në maksimum kontratën që klienti i tij do të nënshkruajë pas datës 30 qershor.

Roma, e cila po ndjek një plan ristrukturimi financiar, nuk mund të ofrojë paga 8-9 milionëshe neto, pa mundur as të përfitojë nga dekreti i rritjes, që do ta ulte barrën tatimore të operacionit. Për më tepër, politika e Friedkins për komisionet, të cilat në biznesin modern bëhen bonuse shumë të pasura hyrjeje, mund të përfaqësojë një frenim për marrëveshjen.

Pronari verdhekuq kërkon që Tiago Pinto të mos iu paguajë agjentëve më shumë se 10 për qind të kontratës së parashikuar. Nëse Antun nuk pranon të respektojë këtë kushtëzim, negociatat nuk do të shkojnë kurrë në drejtimin e duhur. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, duhet të merret parasysh aspekti teknik.

Dybala, nëse ka një zgjedhje, preferon të luajë në Champions League. Kjo është arsyeja pse Interi, i cili gjithashtu rrezikon të humbasë Perisic dhe gjithashtu po përballet me një ristrukturim financiar, mbetet në garë. Për të mos folur për klubet e huaja më të forta, të cilat për momentin nuk e kanë kërkuar Dybala.

Merkato e Romës, nyja e lidhur me Zaniolo
Mbetet vetëm të presim, pra, brenda një ngërçi te Roma, ende e pasigurt për pjesëmarrjen në Kupat e Europës. Tiago Pinto ka qenë përgjegjës për shitjet, ndaj i duhet kohë për ta kthjelluar mendjen në treg. Për shembull, shitja e një lojtari si Zaniolo, i cili në 3-4-1-2 e Mourinhos luan në zonën e synuar teorikisht nga Dybala, do të tolerohej në kushte të caktuara. Çështja është se deri më tani në Trigoria nuk ka mbërritur asnjë ofertë e denjë për t’u shqyrtuar.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit