Ëndrra e tij ishte Milani, por ka pranuar ofertën e fundit nga Ligue 1! Detajet ekonomike

3 Korrik 2022
21:43
Telesport

Sipas La Repubblica, AS Monaco është gati të përfundojë ardhjen e sulmuesit italian Andrea Belotti. Nuk ka asnjë tarifë transferimi për t’u paguar: lojtari ka arritur në fund të kontratës së tij me Torino.

Tre vite me 3.5 milionë euro në sezon: kjo është marrëveshja që AS Monaco do të përfundojë me Andrea Belottin. I lirë nga çdo kontratë që nga 1 korriku, tashmë ish-sulmuesi i Torino FC do ta pranojë së shpejti këtë ofertë, sipas informacioneve të raportuara nga e përditshmja La Repubblica në edicionin e saj të së shtunës. Do të ishte nënshkrimi i dytë i ASM në sektorin e sulmit, pas ardhjes së anësorit japonez Takumi Minamino nga Liverpool.

Andrea Belotti, 28 vjeç, po vjen nga një sezon relativisht zhgënjyes me tetë gola dhe një asistim në 22 ndeshje të ligës (me shiritin e kapitenit). Ky vlerësim shpjegohet me dy dëmtime të mëdha: i pari në shtator, i dyti nga dhjetori në shkurt. Por gjatë gjithë kohës së tij në Torino, statistikat janë shumë më lajkatare: 113 gola në 251 ndeshje.

Me 44 paraqitje dhe 12 gola ndërkombëtarë, Andrea Belotti është një nga lojtarët e preferuar të Roberto Mancinit me kombëtaren italiane. Ai hyri në lojë në finalen e Euro 2021, e fituar nga Nazionale me penallti kundër Anglisë.

Vitet e fundit, Andrea Belotti ishte vazhdimisht subjekt i thashethemeve për transferime. Ky ishte veçanërisht rasti pas sezonit të tij 2019-2020 me 16 gola në ligë, por edhe pas 26 golave ​​të tij gjatë periudhës 2016-2017. Në atë kohë, thashethemet tashmë po e dërgonin lojtarin në Monaco. U fol për një nënshkrim për të kompensuar largimin e Kylian Mbappé në Paris Saint-Germain.

Vetëm se klubi torinez ka qenë gjithmonë intransigjent. Në vitin 2017, presidenti Urbano Cairo dhe trajneri i atëhershëm Sinisa Mihajlovic paralajmëruan blerësit e mundshëm se asnjë ofertë nën 100 milionë euro nuk do të pranohej. Ishte atëherë shuma e klauzolës së lirimit në kontratën e lojtarit. Këtu është sot në treg për 0 euro.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit