“Është ende mbipeshë, ka disa kg…”, shikoni yllin e Atalanta-s si është transformuar (Foto)

17 Shtator 2021
18:54
Telesport

Gian Piero Gasperini po përgatitet të kthehet në fushë me Atalantën e tij në jnjë sezon që dëshiron ta shohë protagoniste në Serie A dhe Champions.

Të shtunën pritet që Salernitana të presë Nerazzurri për javën e 4-ët të kampionatit. Gjithashtu për këtë arsye, Atalanta do të duhet të merret me gjendjen e formës së të gjithë lojtarëve në dispozicion, për një rotacion të detyrueshëm.

Të luash çdo tre ditë nuk lejon të stërvitesh, të rikuperosh formën më të mirë për ata që janë vonë me përgatitjet.

Kështu, në pragun e zakonshëm të ndeshjes të planifikuar për të shtunën në mbrëmje në Arechi në Salerno, Gasperini bën një analizë të situatës, pozitive por jo shumë: “Pas ndeshjes evropiane jashtë fushe jemi të gjithë pak mirë, nuk ka probleme të veçanta përveç se Champions gjithmonë heq shumë energji”.

Kjo Atalanta, e cila tashmë ka pësuar një humbje në ndeshjen e 3-të, kundër Fiorentinës mes polemikave të gjyqtarëve, nuk mund të lejojë më të bëjë gabime të tjera dhe për këtë arsye në Salerno Gasperini do të duhet të nxjerrë skuadrën më të mirë, pa Muriel, me Miranchuk që mbetet një pikëpyetje, hipoteza Koopmeiners në pritje të Ilicic më të mirë.

“Ai nuk është gati të luajë ende për 90 minuta, por unë shoh një lojtar pozitiv, të cilin ne po përpiqemi ta arrijmë. Ai është pak mbipeshë, ka disa kile shtesë, por dëshiron të kthehet sërish në protagonist. Disponueshmëria e tij është totale, ai është ende në të gjitha ndeshjet dhe është në gjendje të bëjë një ndryshim në fushë me gjërat themelore për ne”.

Ilicic ende nuk ka luajtur një lojë të plotë që nga fillimi i sezonit: ai doli pas 60 minutash në suksesin e tij debutues kundër Torinos, në javën e parë të kampionatit.  Për të, deri më tani, në 4 paraqitje vetëm një asist dhe një gjendje që u shfaq larg asaj optimale”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit