Eshtë një Faraon me miliarda, por i bllokuar në Kinë: klubi i tij nuk do ta lërë të largohet…

18 Gusht 2022
18:04
Telesport
back button

Oscar mendoi se e kishte bërë mirë llogaritjen kur në dhjetor 2016 vendosi t’i jepte fund karrierës së tij të nivelit të lartë në vetëm 25 vjeç, duke e lënë Chelsean – ku kishte korrur sukses – për t’iu bashkuar Kinës, një ligë që shpërndante thase me flori në atë kohë, në dhjetëra milionë euro në vit.

“Në dreq me trofetë, unë rregulloj familjen time për disa breza, aq shumë është një kohë e shkurtër”, mendoi asokohe mesfushori sulmues brazilian, duke firmosur kontratën me SIPG-në e Shangait që i garantonte 480 mijë euro në javë.

Ajo pak kohë më pas u bë 5 vjet e gjysmë, një periudhë në të cilën Oscar – pasi kishte bërë llogaritë dhe gjithashtu duke marrë parasysh sponsorizimet – duhet të kishte futur në xhep rreth 140 milionë euro, ose katërfishin e shumës që do të kishte mbledhur nëse do të kishte luajtur ende.

Chelsea ose në një tjetër klub të lartë evropian, ku ai do të kishte fituar ende shumë, por kurrë si në Kinë. Oscar në Shangai ishte një goditje absolute, duke bërë një diferencë mbresëlënëse: 51 gola dhe 94 asistime në 173 paraqitje të përgjithshme, duke e çuar ekipin e tij të shkëlqejë në ligën e parë kineze.

Titulli i parë historik fitoi në sezonin e tij të dytë, dhe ende dy vende të dyta, një i tretë dhe një i katërt. Idhulli absolut, në moshën gati 31-vjeçare, megjithatë, braziliani mendoi se paratë që kishte mbledhur ishin të mjaftueshme dhe për këtë arsye mund të kthehej në shtëpi për të veshur fanellën e Flamengos.

Dukej se gjithçka kishte përfunduar për të zbritur në Rio de Zhaneiro, Oscar madje kishte pozuar me uniformën e klubit rubonegro, ku do të ribashkohej me bashkatdhetarët David Luiz dhe Filipe Luis me të cilët tashmë kishte ndarë dhomën e zhveshjes në kohën e Chelsea.

Por Shangai, i cili gjithashtu e kishte lejuar të kthehej në Brazil për arsye personale, nuk e miratoi marrëveshjen mes lojtarit dhe Flamengos dhe refuzoi ta linte të ikte, qoftë edhe në formë huazimi.

Prandaj Oscar u detyrua të kthehej në Shangai për t’u vënë në dispozicion të klubit të trajnerit kroat Ivan Leko, duke u kthyer me familjen e tij – gruan dhe dy fëmijët – në burgun e artë kinez nga i cili nuk mund të arratisej, duke pasur një kontratë ende në fuqi deri në 2024. Ishte vetë Oscar ai që dha lajmin e keq për tifozët e Flamengos, të cilët tashmë prisnin me padurim ta shihnin të luante në Maracana.

“Hej djema! Do të doja t’i falënderoja të gjithë për dashurinë dhe mesazhet e marra këtë muaj, veçanërisht nga të gjithë tifozët e Flamengos – shkroi ai në Twitter – Unë e vlerësoj interesimin e Flamengos dhe tifozëve, por në këtë moment nuk është e mundur. për ta bërë këtë..

I uroj klubit dhe të gjithë miqve që kam atje fat për pjesën tjetër të këtij sezoni. Faleminderit të gjithëve!”. Asnjë mundje krahu në dukje, për më tepër do të ishte jobujare me ata që e bënë atë një faraon…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit