FORMULA1: Hamilton magjistari i shiut, fitorja numër 100 vjen në rrebeshin rus! Verstappen i dyti, përmbysje manual

26 Shtator 2021
16:25
Telesport

Lewis Hamilton fiton Çmimin e Madh të Rusisë, triumfi i tij i 100 -të në Formula 1, me Verstappen të dytin pas fillimit si i fundit, por një tjetër arritje në një pistë tradicionalisht “pro” Mercedes.

Sainz, i shkëlqyer në fillim, e mbyll i treti në podium, me Norris protagonist të garës që paguan zgjedhjen për të mos zëvendësuar gomat e tij të thata me fillimin e shiut.

Hamilton pritej në një pikë kthese të sezonit, me pesë pikë për tu rikuperuar në drejtim te kryesuesit te klasifikimit Verstappen me 226.5 dhe mundësinë e mrekullueshme te një piste miqësore si Sochi, në një Çmim të Madh të Rusisë që ka parë gjithmonë një Mercedes të triumfojë në të shtatë edicionet e tij që nga viti 2014.

Faktori i gomave është vendimtar, me zgjedhjen fillestare për të favorizuar një pit stop të gjatë që bie në kontrast me konsumimin e gomës së përparme të majtë në një qark me 12 kthesa të djathta.

Verstappen në fillim me gomat e forta. Hamilton me te mesme, të cilat i menaxhoi në pjesën e dytë të garës me vështirësi në një mënyrë shumë më agresive.

Hamilton menjëherë në vendin e shtatë pas fillimit të shpejtë të Sainz. Spanjolli, i rrethuar nga Norris dhe Russel mbyll xhiron e parë në epërsi, ndërsa shoferi i parë i Mercedes mbetet prapa, i penguar nga shoku i tij i skuadrës, i cili ndërkohë kishte rikuperuar pozicionet nga ai i fundit në fillim.

Në xhiron e tretë përplasja më e pritur dhe ndoshta e parashikuar mes Bottas i nisur i gjashtëmbëdhjeti dhe Verstappen, që ndërkohë kishte rikuperuar pozicione nga nisja.

Roli mbulues i finlandezit mbi holandezin merr jetë duke kufizuar ritmin e Red Bullit me numër 33, deri në xhiron e gjashtë, me Bottas që parakalohet në kthesën e 15-të.

Holandezi merr pozicionin e 15-të ndërsa Ferrari i Sainz fiton 1.5 sekonda avantazh ndaj të dytit Norris, ndjekur nga Russel i shkëputur 8 sekonda nga lideri.

Fillon një duel në kokë mes dy miqve, të cilët në xhiron 10 e shohin Ferrarin e Sainz tashmë në krizë gomash me pjesën e përparme të majtë, më i stresuar në një qark me 12 kthesa të djathta. Verstappen ende përfiton nga beteja midis Leclerc dhe Vettel për të fituar vendin e 12 -të.

LEWIS DHE MAX, LUFTA E GOMAVE – Edhe një ndryshim tjetër i skenës në xhiron e 27 -të, me Verstappen në bokse që kthehet i dymbëdhjeti me një gomë të mesme, në mes të trafikut, me atë që do të provojë të jetë një gabim i bujshëm strategjie për ekipin, qe mund te mbante holandezin me goma të forta për shumë xhiro të tjerë.

Hamilton del nga bokset në pozitën e nëntë me gomat e forta dhe fillon një garë që e çon shpejt në krye, me një ritëm aq të mahnitshëm me gomat e forta saqë performanca e Verstappen me te mesmet është përmirësuar.

Me 20 xhiro nga fundi, anglezi bën dy sekonda më shpejt se kushdo në pistë dhe është 6 sekonda prapa Norris.

Përballë tyre vetëm shoferë ende pa ndalesa boksesh të cilët lirojne pisten e shoferit të Mercedesit, i pamëshirshëm në shfrytëzimin e gomave të tij të forta, me Norrisin që mbron pozicionin e tij të parë me dhëmbë duke kapur deri në dy sekonda të shokut të tij Ricciardo, i katërti.

Verstappen  po lufton në pozitën e 13 -të, shumë ngadalë me goma të mesme. Sainz është i treti mbi 22 sekonda pas Hamilton. Gara merr rrugën e një dueli Mclaren kundër Mercedes. Rrethi mbyllet në xhiron 47, me pikat e para të shiut në pistë dhe Hamilton bie me pak se nje sekonde larg Norris, i cili reziston me vendosmëri dhe shkon në kufi në asfaltin e rrëshqitshëm, ndërsa në pjesën e pasme Perez i mer vendin Sainz , i tejkaluar edhe nga Alonso.

Pesë xhirot e fundit janë plot rrezik, me Norrisin që qëndron në rrugën e duhur dhe Hamilton kthehet në bokse për të montuar ndërmjetësit dhe kthehet në pozicionin e dytë 25 sekonda me vonesë, por luan lojën e tij kunder në Verstappen, i gjashti.

Në xhiron 51 Norris del nga pista dy herë dhe komprometon garën. Hamilton në epërsi. Xhiron e fundit për Hamilton në epërsi, me Verstappen të dytin dhe Sainz të tretin. Fitorja shkon për anglezin i cili, megjithatë, nuk konsolidon avantazhin e një piste miqësore, ndërsa holandezi bën permbysjen e tij te 20-te per t’u shkruar ne manual!

Lajme të tjera

Lajmet e fundit