Franca triumfon, Deschamps: “I gëzuar për djemtë e mi, por ne duhet të rregullojmë diçka! Mbi Benzema…”

11 Tetor 2021
0:52
Telesport

Didier Deschamps i lumtur per trofeun dhe finalen e luajtur nga Franca. Trajneri i bleus ka folur per mediat.

Si e vlerësoni përvojën në këtë trofe?
“Ka kundërshtarë që kanë shumë cilësi. Ne e kishim topin në 20 minutat e para, pastaj ne vuajtëm shumë shumë, ne zbritëm vetëm me një gol, pastaj u kthyem në lojë. Ne morëm disa rreziqe, por ishin ato që na ndihmouan të rikuperojmë topin më mirë më vonë dhe të jemi më të rrezikshëm. Ata gjithmonë kanë aftësinë për të mbajtur topin. Cilësia është aty, por ne gjithashtu kemi karakterin e duhur për të fituar “.

A jeni i bindur për formën me mbrojtjen treshe?
“Ne ende duhet të rregullojmë diçka, njëfarë automatizmi mungonte, por mendoj se është një sistem interesant i lojës. Tre lojtarët qendrorë mbetën në një kundër një, por shërben për të pasur rrezik më të madh në sulm.

Vështirësia më e madhe me 3 është kur luan kundër një ekipi që luan me kater mbrapa, por kjo na lejon të jemi më të rrezikshëm. Nuk është e rëndësishme forma, por si zbatohet”.

A e shton Liga e Kombeve keqardhjen për atë që nuk bete ne Kampionatin Evropian?
“E kaluara mbetet e kaluar, ne kishim dhjetë minuta rënie, por arritëm të dilnim mirë. Në Kampionatin Evropian donim të shkonim më tej, por nuk kemi pse të hedhim poshtë gjithçka që kemi bërë. Ka lojtarë të cilët kanë pak paraqitje si Theo Hernandez, por performanca e ekipit nuk ka rënë. Unë jam i kënaqur me atë që kanë bërë lojtarët e mi. Nuk ka mungesë besimi, lojtarët kanë konfirmuar se po luajnë në një nivel shumë të lartë ”

Spanja ende nuk është kualifikuar. Imagjinoni një kupë botërore pa këtë ekip kombëtar?
“Jo, nuk mund të thuash një gjë të tillë, mendoj se do të jetë e vështirë për të gjithë. Unë e di që Spanja po lufton me Suedinë për vendin e parë, të gjitha garat janë të vështira. Spanja ka cilësi të mjaftueshme për t’u kualifikuar, një Boteror pa te medhate nuk është një gjë e mirë, përkundrazi ”.

Sa i rëndësishëm është Benzema për këtë ekip?
“Benzema është një lojtar thelbësor, ai ka një cilësi të jashtëzakonshme, ai po vazhdon atë që po bën me Real Madridin, ai dëshiron të fitojë, unë jam i lumtur për të gjithë ekipin, por mbi të gjitha për të. Ky gol mund të jetë i rëndësishëm për të ardhmen, ai ka një mentalitet i pabesueshëm “.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit