FUNDI I HIDHUR | Dikur Ozil ishte ylli botëror i Gjermanisë dhe Real Madrid, sot lajmëron tërheqjen nga futbolli…

back button
3 Shkurt 2023
23:14
Telesport

Sot, më 3 shkurt, u bë e ditur për largimin nga futbolli të Mesut Ozil. Futbollisti 34-vjeçar, i cili prej verës së kaluar luan për Istanbul Basaksehir, ka vendosur t’i japë fund karrierës. Një ditë më parë, Ozil ishte në formacionin titullar për ndeshjen e javës së 22-të të kampionatit turk kundër Kayserispor (0:1), por u zëvendësua në minutën e 46-të dhe u kritikua për cilësinë e lojës.

Sot, Mesut nuk ka ardhur në stërvitje dhe ka njoftuar bashkëlojtarët për pensionimin e tij. Mesfushori dhe klubi do të ndërpresin kontratën. Ozil ka pasur një karrierë të suksesshme, ku ka luajtur me skuadra si Real Madrid, Arsenal, Werder Bremen, Schalke 0-4 apo edhe Fenerbahce. Pikerisht te Fenerbahce, ekipi i femijerise, ku u kthye te luante, ai dhe shoku i skuadrës Ozan Tufan, u larguan  nga skuadra e parë pas një sherri verbal me trajnerin e përkohshëm të klubit Ismail Kartal dhe pretendon se ai nuk ishte “fizikisht kompetent”.

Pas një pezullimi, kontrata e tij më pas u prish me pëlqim të ndërsjellë në korrik 2022 pas vetëm 37 paraqitjeve për Fenerin. Ozil mund ta ketë tashmë karrierën e tij ndryshe dhe me lojera te tjera, ndsohta kompjuterike… “Unë mendoj se ai nuk do të luajë më futboll në asnjë klub tjetër.

Nuk mund ta shoh këtë – do të jetë Fenerbahce dhe kaq”, tha Sogut për The Telegraph shume kohe me pare… “Ai do të shkojë më shumë në esports, do të luajë vetë dhe ndoshta do të bëhet një atlet esports. Ai është vërtet i mirë, për të qenë i sinqertë, në Fortnite dhe mendoj se një ditë nuk do të habitesha nëse ai do të konkurronte. Ai zotëron një ekip – M10 Esports – dhe ka lojtarë. Ai ka një shtëpi lojrash në Gjermani me FIFA dhe Fortnite.”

Ozil, 34 vjeç, e filloi karrierën e tij profesionale në Gjermani me Schalke përpara se të bashkohej me rivalët e Bundesligës, Werder Bremen. Pas dy vitesh atje, Real Madridi e rrëmbeu atë dhe ai vazhdoi në La Liga dhe Kupën e Mbretit përpara se Arsenali ta blinte për 43 milionë £ në 2013.

Futbollisti gjerman kaloi shtatë vjet e gjysmë në veri të Londrës dhe bëri mbi 250 paraqitje dhe fitoi FA Cup tri herë. Vitet e tij të fundit në Arsenal ishin të mbushura me tensione dhe polemika, duke rezultuar në një transferim të lirë te Fenerbahce. Megjithatë, koha e tij në Turqi nuk shkoi mirë, pasi përfundimisht u pezullua nga klubi dhe u largua për t’u bashkuar me Basaksehir ku gjithashtu ka mbyllur kapitullin!

Lajme të tjera

Lajmet e fundit