Ish-futbollisti bardhezi i zhgënjyer nga Juventusi: “Fitove sepse krijove sistemin që u zbulua tani…”

back button
27 Janar 2023
18:20
Telesport

Vargu 1, kapitulli 22 i librit ‘Proverbat’ të Biblës së Shenjtë. Nicola Legrottaglie, ish-mbrojtësi i Juventusit dhe Milanit, citon fjalinë nga Shkrimi në komentet që shoqërojnë çështjen e Juventusit. Ai ka bërë kërkimin e tij për të kuptuar se çfarë po ndodh. Ai ka pranë frazën që lexon për të nxitur reflektimin:

“Një reputacion i mirë preferohet nga shumë pasuri; mirësia është më e mirë se ari dhe argjendi”, thotë ai, duke shqyrtuar Fjalën e Zotit. Ish-futbollisti përmbledh kështu mendimet e tij për zhvillimet e aferës që ka goditur klubin bardhezi si në rrafshin gjyqësor, ashtu edhe në atë sportiv.

Dhe ai bën një vëzhgim të saktë, duke nxitur një kundërshtim që vë në pikëpyetje edhe drejtuesit e të gjithë lëvizjes. Koncepti është i thjeshtë: a është e mundur që ata të kishin vepruar pa vënë re askush asgjë?

Ai foli gjatë fjalimit të tij në Leo Talk në Sportitalia: “Fituat sepse ndoshta kishit një avantazh me këtë sistem për të bërë merkaton e transfertave? – është një nga reflektimet e Legrottaglie -. Pra, kush e kontrollon futbollin që ai luan? Kush urdhëron që futbolli të mos bëjë asgjë?”. Pyetje që, të paktën tani për tani, mbeten pa përgjigje dhe nxisin diskutimin rreth të njëjtit dyshim: “Si e bën këtë Gjykata Federale? A nuk ka një arbitër të brendshëm që shikon? Ka diçka që nuk shkon…”.

Cunami që përfshiu klubin erdhi nga hetimi i Prisma-s për përfitimet e dyshimta kapitale të prokurorisë së Torinos: në pritje të aktakuzës së mundshme të personave nën hetim, dorëheqja e të gjithë Bordit Drejtues dhe shkëputja nga presidenca Andrea Agnelli janë një goditje e parë, shumë e fortë.

Sanksionet e prokurorisë sportive – të paktën ato që kanë të bëjnë me çështjen e fitimeve kapitale fiktive të treguara në dokumentet në procesverbal dhe në zotërim të hetuesve – kanë dhënë një tjetër po aq shkatërruese: -15 pikë dënimi në renditje. Dhe mund të mos jenë të vetmit, duke pasur parasysh vëmendjen e zhvendosur nga prokuroria e FIGC edhe në manovrat e pagave.

Hipoteza se një ndëshkim i mëtejshëm mund t’i shkaktohet klubit, me përmbysjen totale të renditjes aktuale deri në rënien në Serinë B, është fantazma që lëviz pas Juves. Sinjalet duket se lajmërojnë lajme të këqija: kërkesa e prokurorisë sportive për një shtyrje 40-ditore për vlerësimin më të mirë të letrave ka alarmuar edhe agjencitë e basteve që kanë anuluar kuotën e basteve për Juventusin në Serinë B.

“Pyetja që të gjithë duhet t’i bëjmë vetes është: 9 Scudeto të fituara, suksese… dhe më pas ju humbni reputacionin tuaj? – shtoi Legrottaglie -. A ia vlen? Përveç faktit që keni qenë të mirë dhe keni fituar në fushë, por pse ju fitoni në fushë? Pse keni pasur një avantazh në merkaton e transferimeve me këtë sistem?”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit