Ishte duke u dorëhequr para Botërorit, Southgate tregon pse pranoi rinovimin te Anglia! Ka një peng të madh: “Anglia nuk besoi…”

26 Janar 2023
20:32
Telesport
back button

Southgate ishte i shqetësuar nga kritikat e ashpra për paraqitjet e dobeta të Anglisë në Ligën e Kombeve para Kupës së Botës në Katar. 52-vjeçari ende po mendonte të largohej pas humbjes 2-1 të Anglisë kundër Francës në çerekfinalen e Kupës së Botës në dhjetor. Por Southgate kaloi një javë duke menduar për opsionet e tij përpara se të vendoste per një kontratë që zgjat deri në dhjetor 2024.

“Kishte negativitet për mua që isha në krye dhe gjëja e fundit që doja ishte që kjo të ishte ndjenja e madhe për të shkuar në një Kupë Bote kur keni nevojë për tifozët dhe të gjithë pas ekipit,” tha ai për ITV News sonte. “Ju keni nevojë për atë energji; keni nevojë për atë ndjenjën e bashkimit. Dhe nëse debati do të ishte vetëm për gjetjen e të metave në atë që po bënim, në mënyrë që unë të shkoja në fund, atëherë do të kishte qenë shumë e vështirë për ekipin të performonim sa më mirë”.

Southgate tha se mbështetja e familjes së tij ishte thelbësore për vendimin e tij për të zgjatur kontraten dhe qendrimin te Anglia qe kur nisi rrugetimin në vitin 2016. “Familja ime u largua nga Doha duke thënë se duhet te jap më shumë dhe të përpiqem ta fitoj këtë trofe” tha ai. Zhgënjimi i fushatës së mjerueshme të Anglisë në Ligën e Kombeve u harrua shpejt gjatë Kupës së Botës pasi skuadra e Southgate mposhti Iranin dhe Uellsin në fazën e grupeve.

Një fitore 3-0 ndaj Senegalit në 16-të e fundit vendosi një çerekfinale kundër Francës, me Anglinë të dënuar me një humbje të ngushtë kur Harry Kane gjuajti një penallti të vonshme mbi traversë. Southgate udhëhoqi Anglinë në gjysmëfinalet e Kupës së Botës në 2018 dhe në finalen e Kampionatit Evropian në 2021, por ai thotë se lojtarët e tij më në fund besojnë se mund të ngrenë një trofe të madh pasi e shtynë Francën në kufi.

“Performanca kundër Francës u ka treguar lojtarëve se ndoshta nuk e besonin vërtet kualifikimin para ndeshjes, por duke dalë nga fusha ata e dinë se është një lojë që mund ta fitonin dhe duhej ta kishin fituar” tha Southgate. Vëmendja e Southgate tani është e përqendruar në kualifikimin në Euro 2024, me Anglinë që u shortua kundër Italisë, Ukrainës, Maqedonisë së Veriut dhe Maltës në Grupin C.

“Jam në një punë me shansin për të bërë histori dhe kam privilegjin të drejtoj ekipin kombëtar”, tha ai. “Ka qenë një përvojë e pabesueshme. Mendoj se kemi bërë përparim me ekipin gjatë viteve që kemi qenë në krye dhe jam i vendosur të përpiqem të drejtoj ekipin në hapin tjetër.

“Unë mendoj se tani jemi në një peizazh i ndryshëm nga çdo ekip i mëparshëm anglez mendoj, për shkak të suksesit që kemi pasur. Në mendjen tonë, fitorja është ndoshta e vetmja gjë që do të na përmbushë”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit